Günümüzde enflasyonda yaşanan durdurulamayan artışlar ve ekonomideki dalgalanmalar özellikle dar gelirli vatandaşların ciddi seviyede kriz yaşamasına neden oluyor. İşsizlik oranlarının arttığı ve hatta yardıma muhtaç kişi sayısının tüm dünyada artış gösterdiği bu dönemde devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak sosyal destekler sunuluyor. Türkiye’de temel ihtiyaçlardan birisi olarak görülmeye başlanan elektrik konusunda da ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlanmaya başlandı. Bu destek ile birlikte vatandaşlar PTT’den elektrik tüketim desteğinden yararlanabilecek.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Sosyal devlet politikaları gereğince günümüzde devlet tarafından ihtiyaç sahibi hanelerde elektrik faturalarının bir kısmının karşılanması amacıyla yapılan bir destek programıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan elektrik tüketim desteği, özellikle ihtiyaç sahibi ailelerinin yüksek elektrik faturaları nedeniyle yaşadıkları zorlukların engellenmesi hedeflenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan elektrik desteği özellikle 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar çerçevesinde ihtiyaç sahibi hanelerin elektriklerinin kesilmesi ve fatura borçlarının icralık olması gibi durumların yaşanmamasını sağlamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından özellikle Pandemi döneminde kapsamı ve miktarları genişletildiğinden, Türkiye genelinde milyonlarca ihtiyaç sahi hane devletin elektrik tüketim desteğinden faydalanabilmektedir.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Kimler Elektrik Tüketim Desteği Alabilir?

Türkiye’de elektrik tüketim desteğini kimlerin alabileceği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Buna göre;

  • 65 yaş aylığı alanlar,
  • Eşi vefat eden kadınlara yönelik düzenli nakit yardım programında olanlar,
  • Yetim ve öksüz veya asker çocuğu yardım programında bulunanlar,
  • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardım programında yer alanlar,
  • Çoklu doğum yardımı, kronik hastalık yardımı programında olanlar,
  • Engelli aylığı alanlar ve engelli yakını aylığı alanlar
  • Yaşlı aylığı alanlar,

Bu haktan yararlanabilmektedir.

2022 Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar?

2022 yılında elektrik tüketim desteği ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir. Buna göre 1 ile 2 kişi yaşayan hanelere 75 KW/s, 3 kişilik hanelere 100 KW/s, 4 kişilik hane 125 KW/s ve 5 ve daha fazla kişi olan hanelere 150 KW/s değerlerine kadar olan bir destek sağlanmaktadır.