2022’de gelen elektrik zammı ve uygulamaya alınan kademeli elektrik tarifesi modeliyle birlikte elektrik faturaları cep yakar hale geldi. %200’leri bulan elektrik faturalarındaki artış karşısında özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşlar, ciddi sıkıntı yaşıyor. Milyonlarca vatandaşı etkileyen elektrik faturalarındaki artışa karşı devletin desteği de bulunuyor. Devlet milyonlarca kişiye elektrik desteği veriyor. Peki devletin elektrik desteğini kimler alabilir? Devlet elektrik desteğinde ne kadar ödeme yapıyor? İşte detaylar!

Devletin Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Elektrik faturasını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlara yönelik devletten destek geldi. Devlet 2022 yılında uzun yıllardır sağladığı elektrik desteğinin kapsamını genişletti. Böylelikle daha fazla vatandaşın artan elektrik faturaları karşısında devlet tarafından desteklenerek, mağduriyet yaşamaması sağlanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen devletin elektrik desteği sosyal yardım programından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Devletin elektrik desteği yardımından yararlanabilmek için “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” tarafından muhtaç durumunun tespit edilmiş olması gerekmektedir.
SYDV’den düzenli yardım ve aylık alan hak sahiplerine yönelik olarak devlet tarafından elektrik desteği verilmektedir. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım programı, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli yardım programı, öksüz, yetim ve asker çocuğu yardımı programı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardım programı, engelliler, yaşlı aylığı alanlar, silikozis aylığı alan kişiler, devletin elektrik yardımından yararlanabiliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

2022 Elektrik Desteği Ne Kadar?

2022 yılında elektrik desteği yardımından yararlanabilmek için şartlara sahip olan kişilerin başvuru yapılması gerekiyor. Buna göre elektrik desteği yardımı 2022 yılında daha da arttırıldı. Devlet tarafından sunulan elektrik desteği evde yaşayan kişi sayısı üzerinden bilimsel veriler ışığında belirlenen tüketim bedeli değeri üzerinden yapılmaktadır.

2022 yılında elektrik yardımı desteği evde yaşayan kişi sayısı üzerinden belirlenen tüketim bedeli kadarlık kısmı karşılamaktadır. Bu tutarın üzerindeki kısımların vatandaşların kendileri tarafından karşılanması gerekmektedir. Elektrik desteği hanede yaşayan kişi sayısına göre;

  • 1 veya 2 kişi için 103 TL
  • 3 kişi için 137.33 TL
  • 4 kişi için 171.67 TL
  • 5 kişi için 206 TL

Olarak gerçekleştiriliyor.