Gelen elektrik zamlarının ardından vatandaşlar elektrik faturalarını ödemekte güçlük yaşamaya başladı. Özellikle 2022 itibariyle uygulamaya alınan kademeli elektrik tarifesi modeli elektrik faturalarında %200’e varan artışa neden oldu. Devlette, elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerine 205 TL’ye kadar elektrik desteği vermeye başladı. Peki devletten elektrik desteğini kimler alabilir? Elektrik desteği nasıl alınır? İşte detaylar!

Devletin Elektrik Desteği Nedir?

2022 yılında devlet tarafından sağlanan elektrik desteğinin kapsam ve tutarlarında artış sağlandı. Böylelikle daha fazla vatandaşın faydalanabildiği devlet elektrik desteği, elektrik faturasını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşların faturalarına destek olmayı amaçlıyor. Bu destek programında devlet tarafından belirlenen koşullarda ve tüketim değerleri ölçeğinde elektrik faturalarındaki kısımlar karşılanmaktadır.

Devletin elektrik desteği hesaplaması hanede yaşayan kişi sayısı üzerinden belirlenen ortalama tüketim bedeli ile belirlenmektedir. Buna göre 2022 yılında maksimum 2 kişi yaşayan haneler için 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayan haneler için 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan haneler için 125 kilovatsaat ve 4 ve daha fazla kişi yaşayan haneler için 150 kilovatsaat olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Devlet Elektrik Desteğini Kimler Alabilir?

Devlet tarafından sunulan elektrik desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu kapsamda 2022 yılı başında yapılan düzenleme ile birlikte elektrik fatura yardımı yalnızca kronik hastalığı sebebi ile cihaza bağımlı olan vatandaşların yaşadığı hanelere yönelik yapılmaktadır. Ayrıca kişinin ihtiyaç sahibi olduğunu da belirlemesi gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin elektrik faturası desteği için başvuruda bulunmak isteyen kişiler başvurularını pratik bir şekilde yapabiliyor. Buna göre 2022 yılında elektrik yardımı başvuruları e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesi ve müdürlükleri üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) şubeleri de elektrik yardımı başvurularını alıyor.

2022 Elektrik Desteği Ne Kadar?

2022 yılında devletin elektrik desteği tutarları belirlenen kilovatsaat üzerinden yapılmaktadır. Bu kapsamda hanede yaşayan kişi sayısı 1 veya 2 ise 103 TL’ye kadar, 3 kişiyse 137.33 TL’ye kadar, 4 kişi ise 171.67 TL’ye kadar, 5 ve üzerindeyse 206 TL’ye kadar yapılmaktadır. Hak sahipleri PTT şubelerine T.C. kimlik belgeleri ve güncel elektrik faturaları ile giderek, elektrik faturasının hak ettiği kısmı kadarının devlet tarafından ödenmesini sağlayabiliyor. Üzerinde tutar kalır ise cebinden karşılıyor.