O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

2022 yılının başından beri dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, salgın sonrası sürecin etkileri olarak ülkemizde de yoğun şekilde hissediliyor. Özellikle elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi enerji ürünlerinden olağanüstü bir şekilde yükselen fiyatlar, özellikle dar gelirli vatandaşlarımız tarafından daha ağrı biçimde hissediliyor. Bu kapsamda devlet tarafından sağlanan çeşitli destekler konusunda da özel çalışmalar gerçekleştirildi.

Dar gelirli olan ve geçinmekte zorlanan kesim için sunulan desteklerin hem çeşitliliği arttırıldı, hem de faydalanabilecek kişi sayısının artması sağlandı. Yılbaşında kademelendirilen ve ilk kademe için bile zamlanan elektrik, herkes için en büyük giderlerden birini oluşturmaya başladı. Dar gelirli kişilerin, bu büyük gider kaleminden olabilecek en az şekilde etkilenmesini sağlamak amacıyla Elektrik Tüketim Desteği uygulaması başlatıldı.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Elektrik Tüketim Desteği, ilk kademe için % 50 olmak üzere, belirlenen ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Yaşlılık aylığı, engelli aylığı ve çeşitli Sosyal desteklerden faydalanan kişiler, otomatik olarak Elektrik Tüketim Desteği’ nden de faydalanıyor. Yani aslında herhangi bir başvuru yapılması gerekmiyor. Buna karşın geçinmekte zorlanan kişiler, elektrikle ilgili de destek almak istediklerinde, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla başvurularını yapabiliyorlar.

Diğer bir anlatımla halihazırda geçinmek için devletin sağladığı çeşitli desteklerden faydalanan kişilerin, elektrik zammının oluşturacağı sorunlardan etkilenmemesi sağlamak amacıyla, doğrudan elektrik tüketim desteği kapsamına giriyor. İhtiyaç sahipleri aynı zamanda PTT şubelerine elektrik faturalarıyla birlikte giderek de başvurularını yapabiliyor.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Veriliyor?

Elektrik Tüketim Desteği, ilk kademe elektrik tüketimleri için % 50 olarak veriliyor. Hak sahibinin elektrik faturalarını PTT aracılığıyla ödemesi gerekiyor. PTT’ den fatura ödemesi yapıldığı esnada, kurumda kişinin elektrik tüketim desteği görünüyor. Fatura meblağı üzerinden destek tutarı düşülüyor ve geriye kalan tutar ödeniyor.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar Veriliyor?

Dolayısıyla elektrik tüketim desteği doğrudan ve nakit olarak yapılmıyor. Hak sahiplerine tanımlanıyor ve PTT aracılığıyla yapılan fatura ödemeleri sırasında faturadan düşülerek ödeme gerçekleşiyor. Evde Bakım Yardımı alamayan ancak kronik hasta olan ve cihaza bağımlı yaşayan kişilerde, 200 TL olarak elektrik tüketim desteğinden faydalanabiliyor. Evde yaşayan kişi sayısına göre verilen destek 1-2 kişi için 103 TL, 3 kişi için 137,33 TL, 4 kişi için 171,67 TL ve 5 kişi için 206 TL olarak ödeniyor.