Yeni yılla birlikte elektrik faturalarına gelen zam ve yanı sıra kademeli elektrik sistemi ile birlikte ciddi bir artış yaşandı. Bir önceki aya göre faturalarında %200’leri bulan artışla karşılaşan vatandaşlar, büyük bir tepki gösterdi. Kademeli elektrik sistemi kapsamında ilk önce 150 KWh’ye kadar sınır belirlenmişti. Gelen talep ve tepkiler üzerine bu sınır 210 KWh’ye çıkartıldı. Ancak elektrik zammı nedeniyle faturalarında ciddi bir düşüş yaşanmadı. Bu nedenle vatandaşlar, elektrik faturalarını düşürebilmek için farklı yöntem arayışına girdi.

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Elektrik faturalarında kademeli elektrik sistemine geçilmesiyle birlikte faturalar ciddi bir artış yaşadı. Normal bir hanede dahi %200’lere ulaşan oranlarda bir artış yaşanması nedeniyle vatandaş ciddi seviyede zor durumda kaldı. Vatandaşların elektrik faturalarını ödemekte güçlük yaşıyor. Yeni yılla birlikte gelen elektrik zammı ve yanı sıra kademeli elektrik sistemi nedeniyle elektrik faturalarında ciddi bir artış yaşandı.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Artan elektrik birim fiyatları ile birlikte katlanan elektrik faturalarını düşürebilmek için vatandaşlar tasarruf yöntemlerine yöneldi. Elektrik faturasını düşürebilmek için farklı yöntemlere arayışı içerisinde bulunuyor. Özellikle elektrik faturasını düşürmenin yöntemi konusunda araştırma yapılıyor.

Elektrik Faturası Hangi Yöntemlerle Düşürülür?

Elektrik faturalarındaki zam oranları ve kademeli sistem nedeniyle faturayı düşürebilmek için tasarruflu elektrik tüketimi gerçekleştirmek gerekiyor. Elektrik faturalarında düşüş sağlayabilmek için tüketimi doğru şekilde planlamak gerekiyor. Bunun için evde kullanılan tüm elektrikli cihazların tüketim değerleri üzerinden bir kullanım planlaması yapmalısınız. Bu çerçevede;

  • Çamaşır makinesini gece tarifesinde çalıştırabilirsiniz. Böylelikle akşam 10.00’dan sonraki tasarruflu saatte kullanabilirsiniz.
  • Kombiyi sık sık kapatıp açmak yerine, düşük seviyede çalıştırın.
  • Su ısıtıcısı, saç kurutma makinesi gibi kullanılması zorunlu olmayan cihazları daha az kullanın.
  • Güçlü kapasiteye sahip bilgisayar, oyun konsolu gibi cihazları planlı çalıştırın ve boşta çalışır vaziyette bırakmayın.
  • LED ampulleri tercih edin.
  • Bulaşık makinesini tamamen doldurmadan çalıştırmayın.
  • Ütüyü verimli kullanmak için son kısımlarında kapatarak, tabanındaki mevcut ısıdan faydalanın.
  • Buzdolabının çalışması için en uygun olan koşullarda bulundurarak, sık sık devreye girmesini engelleyin.