Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Yeni yıldan itibaren elektrik fiyatlarına yapılan zamlar vatandaşlara zor anlat yaşatmaya devam ediyor. Özellikle de kar kışın devam ettiği şehirlerde aileler elektrik kullanımını düşürmek için birçok yeni yöntem geliştirmiş durumda. Asgari ücrete gelen zam ülkede büyük bir sevinçle karşılanmış olsa da, bu zammın ardından elektrik ve market fiyatlarının neredeyse %50'ye varan artışından sonra vatandaşlar isyan noktasına geldi. Bu tip durumların önüne geçmek isteyen bakanlıklar ise yeni destek mekanizmalarını bir bir açıklamaya başladı. Bu desteklerden biri de vatandaşlara sunulan elektrik tüketim desteği oluyor!

Bugün sizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmetlerinden biri olan "Elektrik Tüketim Desteğini" araştırdık. Bakalım kimler bu yardımdan faydalanma şansına sahip oluyormuş?

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Elektrik Tüketim Desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmetlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu hizmeti yeni değil, 2019 yılından beri sosyal yardımlardan faydalanan ailelere sunulmaya devam ediyor. Eğer sizler de Elektrik Tüketim Desteği almak istiyorsanız, ilk olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarına başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer sosyal yardım başvurunuz kabul edilirse, ekstra bir başvuru süreci olmadan her ay elektrik faturanız ve TC kimliğinizle, size en yakın PTT şubelesine giderek hane içindeki kişi sayısına bağlı olarak 70 TL ile 200 TL arasında elektrik indirimi alıyorsunuz. Bu sayenizde elektrik faturanızı 200 TL daha eksik ödeyeceksiniz!

Kime Ne Kadarlık Elektrik Tüketim Desteği Veriliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlar çatısı altında sunduğu elektrik tüketim desteği, kişi bazlı değil hane bazlı olarak veriliyor. Bu destekten faydalanan kişilerin ise en merak ettiği sorulardan biri de ne kadarlık ödeme alabileceği oluyor:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (68,67 TL) ödeme yapılıyor.
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 TL) ödeme yapılıyor.
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 TL) ödeme yapılıyor.
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 TL) destek ödemesi yapılıyor. Fakat eğer evinizde cihaza bağlı olarak hastanız varsa alabileceğiniz destek 200 TL’ye kadar çıkıyor.