Elektrik faturaların zamlar ve yeni kademeli tarife sistemi, 2022 başından beri vatandaşın bütçesini sıkıştırıyor. Elektrik faturalarının katlanarak artmasına neden olan elektrik zammı ve kademeli elektrik sistemine karşı vatandaşlar elektrikte tasarruf yöntemlerini araştırmaya başladı. Fahiş fiyatlara ulaşan elektrik faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar, daha düşük elektrik faturası gelmesini nasıl sağlayabileceğini merak ediyor. İşte elektrik faturalarınızı düşürecek o yöntemler!

Enerji Verimliliği Olan Ürünleri Satın Alın

Uzmanlar, evdeki enerji tüketim miktarını düşürmekle, elektrik faturalarını düşürmeye başlanabileceğini belirtiliyor. Özellikle yüksek elektrik tüketimi gerçekleştiren teknolojiye sahip olan cihazlar ve ürünler bu aşamada vatandaşın en büyük düşmanı oluyor. Elektronik cihazları satın alırken mutlaka A, A+, A++, A+++ enerji verimliliği özelliğine sahip olmalarına dikkat etmek gerekiyor. Böylelikle tüketeceği enerji daha az olduğundan, elektrik faturası da daha ekonomik olacaktır.

Çamaşır ve Bulaşık Makineleri Akşam 10’da Çalıştırılmalı

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gün içerisinde en fazla kullanılan cihazlar olduğu gibi çok fazla enerji tüketimine sahiptirler. Bu nedenle çamaşır makinesini ve bulaşık makinesini gece 10’da çalıştırmak gerekiyor. Günümüzde konut elektrik saatleri akıllıdır. Akıllı elektrik saatleri akşam 10’dan itibaren sabaha kadar tasarruflu tüketim gerçekleştirmektedir. Böylelikle elektrik faturalarında önemli bir düşüş elde edilebilmesini sağlamaktadır.

Çamaşır makinesinin tam kapasiteli çalıştırılması, bulaşık makinesinde ortalama 50 derece su sıcaklığının tercih edilmesi ve olası arızalarının ve sorunlarının takip edilerek, çözümünün sağlanması çok önemlidir. Tüm bunları yaparak elektrik faturalarında önemli bir düşüş sağlanabilmesi mümkündür.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Kullanılmayan Eşyalar Prizden Çekilmeli

Gün içerisinde televizyon, bilgisayar, şarj aletleri gibi pek çok ürünü prize bağlı olarak bırakıyoruz. Bu durum farkında olmadan ay geneli göz önünde bulundurulduğunda çok ciddi elektrik tüketim rakamlarına yol açmaktadır. Elektrik faturasını düşürmenin yolları arasında uzmanlar gün içerisinde kullanılmayan elektronik cihazların mutlaka prizden çekilmesini tavsiye etmektedir. Bu şekilde elektrik tüketimlerinin önüne geçilebileceği gibi aynı zamanda da kullanım ömürlerini de uzatabilmek mümkün olmaktadır.

Bilinçli ve dikkatli elektronik cihaz kullanımları ile elektrik faturalarını düşürebilmek ve tabii ki çevreci bir yaşam sürdürebilmek mümkün olur.