Yeni yılla birlikte elektriğe gelen yeni zamlar ve yanı sıra kademeli elektrik sistemi, 2022 Ocak ayı elektrik faturalarını katladı. Ev ve işyerlerindeki elektrik faturalarındaki ciddi artış vatandaşın canını yakıyor. Ciddi tepkilere yol açan elektrik faturalarındaki artış nedeniyle vatandaşlar elektrik faturalarını ödemekte zorlanıyor. Devlet elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahibi haneler için elektrik yardımı desteği sunuyor. Bu yardım ile birlikte modern yaşamın temel ihtiyacı olan elektriğe ihtiyaç sahibi ailelerinde kesintisiz şekilde ulaşabilmeleri sağlanıyor.

Elektrik Yardımı Nedir?

Elektrik yardımı, yeni yılla birlikte gelen elektrik zammı ve kademeli elektrik sistemiyle birlikte gündemden düşmüyor. Ancak elektrik yardımı desteği devlet tarafından 2019 yılından beri uygulanmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin elektrik faturaları için destek ödemesi gerçekleştiriliyor.

Devletin sağladığı elektrik yardımı ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. 3 yıldır sürdürülen elektrik yardımı desteğinden ihtiyaç sahibi haneler faydalanabilmektedir. Devletin sunduğu elektrik yardımı desteği, ihtiyaç sahibi hanelerde elektrik faturaları için 70 TL ile 200 TL olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Elektrik faturası destek ödemeleri nakit olarak gerçekleştirilmemektedir. İhtiyaç sahibi hanelere gelen elektrik faturalarının belirli oranı devlet tarafından karşılanıyor.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Günümüzde en çok konuşulan konulardan birisi haline gelen elektrik yardımı için başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere, otomatik olarak elektrik yardımı desteği sunulmaktadır. Bu çerçevede elektrik yardımı desteğinden faydalanmak isteyenlerin herhangi bir elektrik yardımı başvuru yapmasına gerek bulunmuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her ay, sosyal yardım desteklerinden faydalanan vatandaşlar için otomatik olarak elektrik yardımı da sunmaktadır. Elektrik yardımı desteğinden faydalanma hakkına sahip olan vatandaşların elektrik yardımı alabilmesi için en yakın PTT şubesine gitmesi gerekiyor. Size en yakın PTT şubesine giderek “T.C. kimlik numaranız” ve “güncel elektrik faturanız” ile  yapacağınız başvuru çerçevesinde 200 TL’ye varan destek ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

2022 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından elektrik yardımı ödemeleri hanede yaşayan kişi sayısına göre gerçekleştirilmektedir. Buna göre elektrik faturasında;

  • En fazla 2 kişi yaşayan haneye 75 KWh’lik kısım,
  • En fazla 3 kişi yaşayan haneye 100 KWh’lik kısım,
  • En fazla 4 kişi yaşayan haneye 125 KWh’lik kısım,
  • 5 ve daha fazla kişi yaşayan haneye 150 KWh’lik kısım,

Devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca evde cihaza bağlı olarak yaşayan birisinin olması durumunda net elektrik yardımı tutarı 200 TL’ye kadar ulaşabiliyor.