Devlet, 2022 yılında vatandaşlara sunduğu elektrik yardımı desteğinin kapsamını genişletti. Daha fazla vatandaşın yararlanabildiği elektrik yardımı desteğiyle, ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik tüketimleri karşılanıyor. Peki 2022 yılında devletin sunduğu elektrik yardımını kimler alabilir? Elektrik yardımı 2022 ne kadar? Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devletin Elektrik Yardımı Nedir?

Türkiye’de elektrik faturalarında Ocak ayı itibariyle %200’ü aşkın bir zam söz konusu oldu. Yaşanan bu artış ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarını ödemeleri güç hale geldi. Kademeli elektrik tarifesi modeli ve gelen yeni elektrik zamları sonucunda artan elektrik faturalarının belirli kısmı elektrik yardımı adı altında devlet tarafından karşılanıyor. Böylelikle vatandaşların elektrik yardımı ile elektrik ihtiyaçlarını karşılayamama ve borçtan dolayı elektriklerinin kesilmesi gibi bir durumlar karşı karşıya kalmamaları sağlanıyor.

Devletin Elektrik Yardımını Kimler Alabilir?

Devletin elektrik yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu kapsamda 2022 yılında elektrik yardımı desteği sağlık sorunları nedeniyle cihaza bağımlı olan hasta bulunan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) tarafından yardıma muhtaç olarak tespit edilmiş olunması da gerekmektedir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Ayrıca engelli ve yaşlı aylığı alanlar, hasta bakım aylığı alanlarda yararlanabilmektedir. Bunun dışında eşi vefat eden kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı alanlar ile muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardımı alanlarda yararlanabilmektedir. Öksüz ve yetim, asker çocuğu yardımı programında olanlarda elektrik desteği alabiliyor.

Devletin Elektrik Yardımı Desteğini Başvurusu

Devletin elektrik yardımı desteğine başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

2022 Devlet Elektrik Yardımı Ne Kadar?

2022 yılında elektrik yardımı desteğine zam geldi. Buna göre hanede yaşayan kişi üzerinden belirlenen tüketim oranına denk gelen tutardaki kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Buna göre elektrik faturasında hanede yaşayan kişi sayısına göre;

  • 1 veya 2 kişi yaşıyorsa 103 TL’lik kısmı
  • 3 kişi yaşıyorsa 137.33 TL’lik kısmı
  • 4 kişi yaşıyorsa 171.67 TL’lik kısmı
  • 5 kişi yaşıyorsa 206 TL’lik kısmı

Devlet tarafından ödenmektedir. Bu tutarın üstündeki kısımlar vatandaşlar tarafından karşılanır.