Türkiye denilince akla gelen ilk birkaç şeyden ve ilk yemeklerden biri olan döner, kuşkusuz milli yiyeceğimiz olarak adlandırılmayı hak ediyor. Dönerin iyi bir ustanın ellerinde sunduğu muhteşem lezzet, Avrupa ve dünyanın kalanında da giderek daha fazla tanınıyor. Ancak Avrupa kıtasının hemen tamamında “ Döner “, “ Döner Kebap “ adıyla uzun zamandır biliniyor. Üstelik de en sık tercih edilen fast-food yemekler arasında da yer alıyor.

Öyle ki dönerle ilgili sürekli ilginçliklerle dolu haberlerde gündemde yerini alıyor. Ancak 2011 yılında İngiltere’ de öyle bir olay yaşandı ki, aralıklarla hatırlanması gereken bir mucizeydi. Döner resmen birinin hayatını kurtarmıştı. İçeriğimizin devamında olayın ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Döner İngiltere’de Hayat Kurtardı

İngiltere’ de Somerset bölgesinde yaşamakta olan 37 yaşındaki James Hoobs, 15 Ocak 2011’ de akşam saatlerinde kuzeniyle birlikte dolaşıyordu. Dolaşırken karınları acıken iki kuzen, çok sevdikleri döner aldılar. Elinde döneriyle evine dönemeye çalışan Hoobs’ u apartman dairesinin önünde Jamie Edney isimli bir adamla karşılaştı. Bir nedenden tartışmaya başlayan ikili arasında mücadele başladı.

O tarihteki olayla ilgili raporlarda ilk önce Hoobs’ un diğer adamın üzerine gittiği ve birkaç yumruk attığı belirlenmiş. Bu yumrukların bazıları boşa gitmiş ve kavga sırasında Edney, Hoobs’ un boğazını kesmiş. Kesilen boğazının acısı ve yoğun şekilde akan kanı gören Hoobs, can havliyle elinde o ana kadar duran döneri doğrudan boğazındaki kesiğe götürerek tampon yapmaya başlamış. Boğazında 12 santimetre kesik bulunan Hoobs, uzun süre elindeki dönerle bu kesiğe tampon yapmış ve kan akışını engellemiş.

Dakikalarca Dönerle Kan Akışını Yavaşlatmış

Yaşanan arbede sonrasında kuzeni bir havlu buluncaya kadar kan akışını dönerle yavaşlatan Hoobs, apar topar hastaneye kaldırılması sırasında 2 litreye yakın kan kaybetmiş. Oluşan kesiğin ses tellerine çok yakın mesafede olması nedeniyle, hastaneye geldiğinde konuşamayan ve çok zor nefes alan Hoobs’ un hayatını dönerle yaptığı kompres kurtardı. Yapılan ameliyat sırasında 27 dikiş atılan ve tekrar normal nefes almaya başlayan Hoobs, döner sayesinde hayata yeniden tutundu. Bu olay İngiliz basınında da uzun süre gündem oldu.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...