Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim kısa bir süre önce tüm dünyanın gözleri önünde savaşa dönüşüverdi. Ve tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu durum hakkında dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk da sessiz kalmadı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ilişkin Twitter'da bir anket paylaşan Elon Musk, anketten beklenmedik bazı cevaplar da aldı. Tabi aldığı sansasyonel cevaba karşı da sessiz kalmayan Musk'ın anketi ve Ukrayna büyükelçisinden gelen S.ktir git cevabına ilişkin detaylar...

Büyükelçiden 'Diplomatik' Cevap

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali son zamanlarda dünya gündeminin merkez konularından birisini oluşturuyor haliyle. Ama bu konuya şimdi bir yenisi daha eklendi. Rusya'nın Ukrayna işgaline ilişkin bir anketi Twitter hesabından paylaşan Elon Musk, ankete yönelik beklenmeyen sansasyonel bir cevap aldı. Ankette yer alan tercihlerde 'Kırım, resmen Rusya'nın bir parçası olarak tanınmalı' görüşü de bulunuyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in de katıldığı ankete bir Ukrayna büyükelçisi 'S..tir git Elon Musk sana diplomatik yolla yanıt veriyorum' ifadesini kullandı.

24 Eylül'de başlayan ve 30 Eylül'de Ukrayna'nın dört bir yanına yayılan Rusya ilhakı hakkında Musk, bir anket düzenleyerek kullanıcılardan 'evet' ya da 'hayır' yanıtı vermelerini istedi. Sorulara ilişkin seçenekler ise şu şekilde:

  • BM gözetiminde ilhak edilen bölgelerin seçimlerinin yeniden yapılması. Rusya, eğer halkın iradesi buysa gitmeli.
  • Kırım, resmen Rusya'nın bir parçası olarak tanınmalı.
  • Kırım'a su temini güvence altına alınmalı.
  • Ukrayna tarafsız kalmalı.

Anketi ilk olarak bu şekilde başlatan Musk, kısa bir süre sonra kullanıcılara 'O zaman şunu deneyelim: Rusya'nın mı yoksa Ukrayna'nın mı parçası olduklarına Donbas ve Kırım'da yaşayan insanların iradesi karar vermeli.' sorusunu sordu. Bu esnada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, bu ankete karşı bir anket düzenledi ve Başkan Volodimir Zelenskiy de sorduğu soruyla Musk'a bir yanıt verdi. Zelensky'nin sorusu; 'Hangi Elon Musk'ı daha çok seviyorsunuz? Ukrayna'yı destekleyen ya da Rusya'yı destekleyen?' şeklindeydi.

Musk: 'Barışı Arayın!'

Tüm bu olup bitenlere ise Ukrayna'nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnyk, 'S..tir git Elon Musk sana diplomatik yolla yanıt veriyorum' derken Elon Musk bu cevaba sessiz kalmadı. Musk yanıy olarak; 'Rusya, Ukrayna'nın 3 katından fazla nüfusa sahip, bu yüzden Ukrayna'nın tamamen bir zafer kazanması pek olası değil. Milyonlarca insanın ölme ihtimalini umursuyorum. Eğer Ukrayna'da insanları önemsiyorsanız barışı arayın.' şeklinde cevap verdi.