Her gün başka bir konu ile bir şekilde gündemde olan Elon Musk, bu kez birçok kişiyi kızdıracak bir haberle gündeme geldi. Musk'ın şirketlerinden birisi olan Neuralink şirketinin yaptığı hayvan deneyleri, bir süredir kaygı ve merakla beklenirken şirketin tam 1500 hayvanın ölümünden sorumlu olduğu açıklandı. İnsan beynini bilgisayara bağlamayı amaçlayan Neuralink şirketinin bu kadar hayvanın ölümüne neden olmasının arka planında ise Elon Musk'ın süreci hızlandırmak için baskı kurmasının olduğu söyleniyor. İşte haberin detayları!

İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayacak!

Elon Musk tarafından kurulan Neuralink adlı şirketin, yaptığı çalışmalarla tam 1500 hayvanın ölümüne neden olduğu iddia ediliyor. Böylesi bir olaya neden olan şirketin çalışma odağında ise insan beyninin bilgisayara bağlanması var. İnsan beyninin bilgisayara bağlanması için bir aparat üretmek için çalışan şirket, söz konusu cihazların düşünce gücü ile kontrol edilebilmesini hedefliyor. Bunun için de insan beyninin yapay sinir ağları üzerinden bilgisayar ya da diğer dijital cihazlara bağlanması için bir altyapı kurulmaya çalışılıyor. Ancak belirli bir aşamaya gelen çalışmaların ortaya çıkarılması için birçok hayvanla da deneyler yapılıyor. 2018 yılından bu yana yapılan deneylerde toplamda 1500 hayvanın öldürüldüğü yönünde bilgiler yer alıyor. Bu rakamın bu kadar büyük olmasının en önemli nedenlerinden birisinin de Elon Musk olduğu iddia ediliyor. Çünkü iddialara göre Elon Musk projenin bir an önce hayata geçmesi için sürecin olması gerekenden daha hızlı olması yönünde baskı yapıyor. Bu durum karşısında Amerika Tarım Bakanlığı tarafından bir soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ortaya çıkan belgelerde ise çalışanların şirketin hayvan deneylerini acele getirdikleri ve dolayısıyla gereksiz ölümlere neden oldukları ortaya çıktı.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Neuralink Çalışanları Demeç Verdi

Ancak Bakanlığın yaptığı soruşturma sonucunda Neuralink çalışanları Reuters'a bir demeç vererek, hayvan ölümlerinin asıl kaynağının Musk'ın kendilerine yapmış olduğu baskıdan kaynaklandığını söylediler. Şirketin insanlı deneylere de başlayabileceği gündemdeki konular arasındaydı. Fakat henüz bu tür deneylere başlanmadığı biliniyor. Deneylerde hayvanların kullanılması ise ülkede yasalara uygun bir durum. Fakat yasalar bu konuda bir limit koyuyor. Bu nedenle ABD Tarım Bakanlığının söz konusu şirkete büyük cezalar vereceği belirtiliyor.