1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Hayat pahalılığının durmaksızın artmaya devam etmesi, ücretlilerle birlikte, em fazla emeklilerin alım gücü üzerinde olumsuz etkiler oluşturuyor. Yaşamlarını sürdürmek için bu sabit aylıklara muhtaç olan emekliler için, Temmuz ayında yapılacak zam büyük bir önem taşıyordu. TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon oranıyla birlikte, yıllık enflasyon rakamı da % 78,62 olarak belirlendi.

Yıllık enflasyon oranı ve Haziran ayı enflasyon oranı, emekli aylıklarına yapılacak zam oranını da belirleyen kıstaslar. Yıllık enflasyon oranı % 78,62 olunca, memur emeklileri % 41,69 ve diğer emekliler % 42,35 oranında aylıklarına zam almış oldu. Buna karşın enflasyon oranının TÜİK tarafından düşük tutulduğu ve buna paralel olarak da emekli aylıklarına düşük oranda zam yapıldığı konusunda yoğun bir tepki oluştu.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yapılan zamlarla birlikte, daha önce en düşük emekli aylığı 4.289 liradan 6.000 liranın üzerine çıkmış oldu. Bunun yanında zamdan sonra 3.500 liranın altında kalan emekli aylıkları da, en düşük 3.500 lira olacak şekilde yeni bir düzenleme yapıldı. Memur emeklilerinin yanı sıra Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin aylıkları arasında oluşan farklar da bir nebze olsun kapatılmaya çalışılıyor. Buna karşın her zaman döneminde bu farkların daha keskin biçimde artıyor olması, bu konuda da önlemlerin alınmasını gerektiriyor. Bir memur emeklisi aylığının en düşüğünün 6.000 lira üzerinde olmasının yanında, diğer emeklilerin zamdan olsa 3.500 liranın altında kalanları bulunuyor.

Emekliler İyileştirme Bekliyor

Yaşanan hayat pahalılığının acımasız şekilde yaşamları zorlaştırdığı şu günlerde, emeklilerin aldıkları Temmuz aylıkları, ardından gelen zam haberleriyle hemen erimeye başladı. Dolayısıyla emekliler aldıkları ve az olduğunu düşündükleri zamlara bile sevinemediler. Enflasyonun sürekli artışı ve bu rakamlarla çeşitli şekillerde oynandığı düşüncesi, pratikte hayat pahalılığının gösterildiğinden en az iki kat daha fazla olması gibi endişeler bulunuyor. Dolayısıyla emekliler yaşam mücadelesinde tek destekleri olan aylıklarının iyileştirilmesi ve alım güçlerinin arttırılması konusunda destek bekliyorlar. İlk 6 aylık enflasyonun yüksek olmasını bir nebze engellemek için yapılmayan kamu zamları bile, Temmuz ayının sonrasına bırakıldı.