O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Emekli aylıkları çalışılan süre, hangi katsayından prim ödendiği, sigortalı olarak çalışmaya başlama yılı, emekli olunan yıl ve daha birçok değişkene göre hesaplanıyor. Dolayısıyla birkaç ana noktaya dikkat edilerek, emeklilik sırasında aylığın arttırılması söz konusu olabiliyor. Sosyal Güvenlik Sisteminin 90’lı yıllar boyunca yaşadığı kriz dönemi, 1999 yılında başlayan bir dizi reformla yenilenmesini zorunlun kıldı. Bu sebeple 3 defa gerçekleştirilen reformlarla sistem yenilenerek, hak sahiplerinin farklı oranlarda emeklilik aylığı alabilmesi seçeneğini ortaya çıkardı. 20000 Yılı öncesi, 2000 ile 2008 yılı arası ve 2008 yılı sonrası emekli olanların yada sigortalı olarak çalışmaya başlayanların, diğer koşulları yerine getirdiğinde alacakları emekli maaşları farklı oluyor.

Emekli Aylığını Arttırmanın Yolları

Bu sebeplerle emekli aylığının arttırılması için birkaç şey yapabilirsiniz. Uzun yıllar çalışmak, gereken prim gün sayısından daha uzun prim ödeyerek yaş koşulunu tamamlayanların, emekli aylıkları biraz yükselebilir. Ancak aylığı yükseltebilmenin en etkili yöntemi, yüksek prime esas ödeme yapmaktır. Dolayısıyla prim ödemelerinizi standart değil de, daha yüksek kat sayılardan yaparak, emekliliğinizde daha yüksek maaş alabilirsiniz. Örneğin bunun için işyerinizle yapacağınız bir anlaşma sonucunda, emekliliğiniz yakınlaştığında yüksek kat sayıyla prim ödeyerek aylığınızın hatırı sayılır oranda artmasını sağlayabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Yapılmalı

Askerlik borçlanması yaparak, bu borçlanmayı yüksek katsayıdan gerçekleştirmeniz, emekli aylığınızın artması için önemli katkı sağlayacak bir konudur. Dolayısıyla erkeklerde askerlik borçlanmasının yapılması emeklilik öncesinde aylığın yükseltilmesi için yapılması gereken eylemdir. Aynı durum kadınlarda Doğum Borçlanması yoluyla yapılabilir. Doğum Borçlanması yoluyla, kadınlar 6 yıla kadar borçlanma gerçekleştirebiliyor. Bu sürenin tamamı ya da belirli bir bölümünün borçlanılmasıyla, hem bazı durumlarda, 1999, 2000 ve 2008 yılları öncesine sigortalılık başlangıcı taşınabilir, hem de yüksek kat sayı ödemesiyle daha yüksek emekli aylığı almaya hak kazanılabilir.

Emekli aylıkları Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK emeklileri için farklı hesaplama yöntemleri bulunuyor. Buna karşın en etkili aylık arttırma yöntemi, yüksek kat sayıdan prim ödemek, ne Kadar uzun süre yüksek kat sayıdan prim ödenirse, emekli, aylığının tutarı da buna göre yükselecektir. Bunların yanında, yıllık olarak yapılan zamlar, birkaç ay bekleyerek emekli olmanız halinde, daha yüksek emekli aylığı almanızı sağlayacak bir diğer ayrıntıdır.