Son dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iki maaş birden alan kişiler gündeme geldi. SGK’dan her ay iki maaş birden alan kişilerin bunu nasıl yaptıkları merak ediliyor. Çoğu kişi SGK’dan çift maaş alabileceğini bilmediği için bu haktan yararlanamıyor. Peki SGK’dan çift maaş almanın yöntemleri nelerdir? SGK çift maaş ödemesini kimlere yapıyor? Detaylar haberimizde!

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

SGK’dan Çift Maaş Ödemesi

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bu dönemde, elde edilebilecek her kazanç/gelir imkanı konusunda yoğun bir araştırma bulunuyor. Daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen vatandaşlar, bu konuda yapabileceklerini araştırıyor. Bu noktada da son dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK), çift maaş alanlar gündeme geliyor.

Çoğu kişinin habersiz olduğu SGK’dan iki maaş birden alabilme hakkı, aslında ekonomideki dalgalanmaların hayat pahalılığını getirdiği bu dönemde vatandaşa büyük destek sağlıyor. SGK’dan çift maaş alabilme hakkı, belirli şartları yerine getirmiş olan herkes için mümkündür.

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır?

SGK’dan çift maaş alma hakkı, şartlara uygun olması halinde herkes için mümkün olan bir haktır. SGK’dan çift maaş alabilme hakkı bulunuyor. Üstelik günümüzde SGK’dan iki maaş birden alabilmek için SSK veya Bağkur ya da Emekli Sandığı sigortalısı olunması arasında bir fark bulunmuyor. Bu kapsamda SGK’dan iki maaş birden alabilmek emeklilik ve yanı sıra dul ve yetim aylığı ile mümkün oluyor. Yani vatandaşlar SGK’dan 4A, 4B veya 4C emekliliğini alıyor. Daha sonra anne veya babasından ya da eşinden dolayı dul ve yetim aylığı alma hakkı elde edebiliyor. Bu durumda SGK’dan hem kendi emekli maaşını hem de doğan dul ve yetim aylığını alabiliyor. Günümüz sigorta ve emeklilik sistemi, bu iki maaşın birlikte alınabilmesi açısından herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

SGK’dan 3 Maaş Bile Alınabiliyor

Günümüzde bazı vatandaşlar SGK’dan çift maaşın yanı sıra 3 maaş birden de alabiliyor. SGK’dan 3 maaş birden alabilmekte yine emeklilik ile dul ve yetim aylığı üzerinden sağlanabiliyor. Buna göre SGK’dan 4A emeklisi olan bir kadın vatandaş, 4B emeklisi olan eşinin vefat etmesi halinde ikinci maaş olarak dul aylığı alabiliyor. Ayrıca bu kişi 4C emeklisi olan anne veya babasından dolayı yetim aylığını da üçüncü maaş olarak alabiliyor.