Her çalışanın en büyük hayallerinin başında emeklilik geliyor. İlerleyen yaşlarında sosyal güvence ve garanti gelir standardının getireceği rahatlıktan yararlanmak isteyenler SGK emeklilik şartlarını tamamlamaya çalışıyor. Bununla birlikte bazı yöntemlerle emeklilikte alınacak emekli maaşının daha yüksek olması da sağlanabiliyor. Peki kimler emekli maaşını yükseltebilir? Emekli maaşı nasıl yükseltilir? Sorularının yanıtlarıysa haberimizde!

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Emekli Maaşı Yükseltilebilir Mi?

Günümüzde çoğu 4A sigortalısı, emekli maaşının yükseltilemeyeceğini düşünüyor. Ancak 4A sigortalıları, çalışma dönemlerinde bir takım hususlara riayet eder ve bazı hususları yerine getirirse emeklilikte daha yüksek maaş alabilme imkanına sahip olabilmektedir. İşte 2022 yılında sigortalılar için emekli maaşını yükseltme yöntemleri!

Gerçek Ücretler Üzerinden SGK Primi Ödenmeli!

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve Çalışma Bakanlığı tarafından kapsamlı bir şekilde denetleniyor olsa da halen gerçek maaşın altındaki rakamlardan sigorta prim ödemeleri yapılmaya devam ediliyor. Bu durum çalışanın aldığı maaş tutarı yüksek olsa da “prime esas kazanç” tutarı düşük gösterilerek, prim ödemesi daha alt limitten yapılıyor. Bunun sonucunda da çalışanın normal şartlarda aldığı maaşa göre yapılması gereken prim ödemelerine göre daha düşük emekli maaşı almasına enden oluyor. Bu yüzden çalışanların, sigorta prim ödemelerinin mutlaka gerçek maaş tutarı üzerinden yapılıp, yapılmadığına dikkat etmesi gerekiyor.

Düşük Kazançlılar Birden Fazla İşverene Bağlı Kayıtlı Çalışmalı

Türkiye’de 5510 sayılı Kanun çerçevesinde sigortalı çalışanların birden fazla işverene kayıtlı olarak çalışabilme hakkı sağlamaktadır. Böylelikle sigortalı çalışanın iki ayrı işyerinden sigorta prim ödemelerinin yapılması mümkün oluyor. Bu durum özellikle “düşük kazançlı” çalışanlar için emekliliklerinde maaş tutarlarının daha yüksek olmasına imkan vermektedir.

2000’den Önceki Borçlanmalar Yüksek Tutardan Yapılmalı

SGK tarafından çeşitli koşullara istinaden borçlanma hakkıyla, ilgili sürelerin prim gün sayısına ilave ettirilebilmesi hakkı sağlanmaktadır. Bu kapsamda sigortalılar 2000 yılı öncesindeki askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurt dışı borçlanmasında prim tutarını en yüksekten tutması gerekiyor. Böylelikle sigorta primlerinin daha yüksek olarak, SGK emekli maaşının da daha yüksek olmasını sağlaması mümkündür.