Emekli olmak herkesin en büyük hayali! İlerleyen yaşlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) düzenli maaş güvencesini almak için sigortalılar, yıllarca yoğun şekilde çalışıyor. Ancak 2022 yılında hayat pahalılığının getirdiği endişeler vatandaşların emekli maaşıyla geçim sıkıntısı yaşama düşüncesine yönelmesine neden oluyor. Ancak bunu önlemenin ve emekli maaşını yükseltmenin yolları bulunuyor. Emekliliğinizde daha yüksek emekli maaşı alabileceğiniz yöntemlerden yararlanabilirsiniz. İşte emekli maaşını yükseltme yöntemleri!

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde her sigortalı, ilerleyen yaşlarda emekli olabilmek ve yüksek emekli maaşı alabilmek için yoğun şekilde çalışıyor. Emekli maaşıyla geçim konusunu endişelere yol açarken, bazı kişilerin aldıkları yüksek emekli maaşları dikkat çekiyor. İşte sizin de emekli maaşınızı yükseltebileceğiniz o yöntemler!

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Gerçek Ücretler Üzerinden SGK Primi Ödenmeli

Uzmanlar, emekli maaşınızın daha yüksek olması için en önemli noktanın gerçek ücretler üzerinden sigorta primlerinin ödenmesine dikkat edilmesi olduğunu belirtiyor. Çünkü günümüzde işçi masrafları karşısında tasarruf yapmak isteyen bazı işverenler asgari ücretten yüksek maaşlarda SGK prim ödemelerini asgari ücretten kazanç göstererek, yapıyor. Bu durumda normal şartlarda kazanılan ücret üzerinden daha yüksek olması gereken emekli maaşının, asgari ücret üzerinden hesaplanmasına neden oluyor.

Birden Fazla İşverenle Çalışmak

Uzmanlar, SGK tarafından müsaade edilen işçini 2 ayrı işyerinden sigorta primi ödemesi hakkından yararlanılmasını da önermektedir. Böylelikle iki ayrı işyerinden ödenen sigorta primleri ile yapılan emekli maaşı hesaplaması sayesinde emekli maaşının esas tutarının daha da yükselmesi sağlanabilmektedir.

2000 Öncesindeki Borçlanmalarda Yüksek Tutarlar Seçilmeli

Uzmanların bir diğer önemli uyarısı ise SGK’nın bazı özel durumlara istinaden sunduğu doğum borçlanması, yurt dışı borçlanması ve askerlik borçlanması gibi haklar oldu. Bu haklardan yararlanarak, sigorta prim sürelerini tamamlamak isteyen kişilerin söz konusu borçlanacağı tarih 2000’den önce ise en yüksek primden borçlanmayı tercih etmesi öneriliyor. Bu şekilde kişinin ödenen prim tutarları 2000 öncesinde oldukça yüksek olduğundan normal şartlardaki bir emekli maaşına göre çok daha yüksek seviyelerde olması sağlanabilmektedir. Bu nedenle SGK borçlanmalarında her zaman yüksek prim düzeyi tercih edilmelidir.