Emeklilik, hayatın ilerleyen dönemlerinde sosyal güvenceye veya hayat garantisine sahip olabilme olarak görülüyor. Her sigortalı içinde emeklilik, en temel hayallerden birisini oluşturuyor. Emeklilik döneminin koşullarının nasıl olacağını ise çalışma döneminde yapılanlar etkili oluyor. Daha rahat bir emeklilik dönemi için daha yüksek emekli maaşı gerekir. Peki emekli maaşı yükseltilebilir mi? Emekli maaşının yüksek olması için neler yapılabilir? Sorularının yanıtları haberimizde!

Emekli Maaşı Yükseltilebilir Mi?

Emekli maaşları, her dönemde olduğu gibi enflasyonun tavanda seyrettiği bu dönemde gündemden düşmeyen maddeler arasında yer alıyor. Emeklilerin aldıkları aylıklarının yetersiz olması ve geçim sıkıntıları yaşamalarıyla ilgili çok fazla gündem başlığı bulunuyor. Mevcut gündem emekli maaşı yükseltilebilir mi sorusunu gündeme getirdi. Bir sigortalının emeklilik döneminde daha yüksek emekli maaşı alabilmesi mümkündür. Bunu sağlayabilmek için kullanabileceği bir takım yöntemler bulunuyor.

Emekli maaşlarının ne kadar olacağı temel olarak sigortalının çalışma süresi ve prime esas kazancına göre belirlenmektedir. Ayrıca yıl içerisinde uygulanan yeni zamlar, artan enflasyon ve ekonomideki büyüme rakamları da emekli aylığının ne kadar olacağı konusunda bir hayli etkili oluyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Emekli Maaşı Yükseltme Yöntemleri Neler?

Emekli maaşı tutarlarının daha yüksek olmasını hedefleyenlerin, bunun için çalışmaya sigortalı oldukları dönemden başlamaları gerekiyor. Özellikle de sigortalılık döneminde kurumu tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) bildirilen prime esas kazanç tutarının olabildiğince yüksek olmasını sağlamak gerekiyor. Böylelikle emekli aylığı hesaplamalarında daha yüksek prime esas kazançlar söz konusu olacağından, doğal olarak emekli aylığı tutarı da artış yaşar.

Uzmanlar, SGK emekli aylığı tutarlarının daha yüksek olmasını isteyenlerin sigorta prim ödeme gün sayısına da dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Özellikle prim gün sayısının fazla olması, prime esas kazancında yüksek olmasını sağlayarak, emekli aylıklarının artmasını sağlıyor.
Sigorta koluna göre değişkenlik gösteriyor olsa da emeklilik hesaplamalarında sigortalı emekli adayının çocuk sayısının fazla olmasının emekli aylığı tutarını arttıracağı belirtiliyor. Başvuru esnasında doldurulan tahsis formu içerisinde bakmakla yükümlü olunan eş ve yanı sıra çocuk sayısı da eklenmektedir. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olunan kişiler çerçevesinde emekli aylığı da artar.