Sigortalı olarak çalışan herkesin en büyük hedefinde tabii ki emeklilik yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik şartlarını yerine getirerek, ilerleyen yaşlarda sosyal güvenceye ve sabit bir gelir garantisine sahip olmayı amaçlıyor.  Emekliliğinde alacağı emekli maaşının daha yüksek olmasını isteyenler için ise uzmanlar, daha sigortalı olunan dönemden dikkat etmek gerektiği konusunda uyarıyor. Peki emekli maaşı yükseltilebilir? Emekli maaşı nasıl yükseltilir?

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de emekli maaşı hesaplaması Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından mevcut düzenlemelere göre hareket ediliyor. Bu kapsamda emekli maaşı hesaplaması için sigortalı olarak ilk işe giriş tarihi öncelikli olarak değerlendirmeye alınıyor. Buna göre de 9 Eylül 1999 ve öncesi, 9 Eylül ile 1 Ekim 2008 arası dönem, 1 Ekim ile 2008 sonrası olarak 3 farklı dönem üzerinden hesaplama gerçekleştiriliyor.
SGK bu 3 dönemin her biri için mevcut SGK emeklilik şartları değişiklikleri nedeniyle emekli maaşı hesaplamasını ayırıyor.

Prime Esas Kazanca Dikkat Edilmeli

SGK, emekliliklerinde daha yüksek emekli maaşı almak isteyen kişilerin mutlaka prime esas kazanç tutarlarına dikkat etmelerini öneriyor. Çünkü günümüzde çoğu işveren tarafından çalışanın maaşı asgari ücretten çok daha fazla olmasına rağmen prime esas kazanç asgari ücret tutarı üzerinden gösteriliyor. Bu durum emekli maaşı hesaplamasında prime esas kazancın olması gerekenden daha düşük olmasından dolayı emekli maaşının da daha düşük çıkmasına neden oluyor.

Brüt Maaş 3.000 TL Üstünde Olmalı

SGK emekli maaşı hesaplamalarında brüt maaş tutarı oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle emekli maaşını yükseltmek isteyenlerin çalışma dönemlerinde brüt kazanç tutarlarına dikkat etmeleri gerekiyor. 2022 yılında SGK tarafından 3.000 TL brüt maaş tutarı üzerinde olan kişiler için emekli maaşları için her yıl başına 60 TL ile 70 TL aralığında bir kazancın oluşturulmasına olanak veriyor.

Tavan Primden Ödeme Yapılmalı

SGK’nın isteğe bağlı sigortalılık hakkından yararlanan kişilerin veya Bağkur sigortalısının prim ödemelerinde tasarruf için düşük prim tutarından ödeme yapmaması öneriliyor. Emeklilikte daha yüksek maaş alınabilmesi için tavandan prim ödemesi yapılması gerekiyor.