Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) çatısı altında bulunan sigorta kollarından birisine bağlı olarak çalışan her sigortalının tek hedefi iyi koşullarda emekli olabilmektir. Emekliliğinde daha yüksek maaş almak ise ikinci önceliklerden birisidir. Peki emeklilik döneminde alınacak emekli maaşı tutarının yüksek olması nasıl sağlanır? Emekli maaşı nasıl yükseltilir? Emekli maaşını yükseltmek için dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Sorularının yanıtları haberimizde!

SGK Emekli Maaşı Yükseltilebilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) çatısında bulunan 4A(SSK), 4B(Bağkur) ve 4C(Emekli Sandığı) sigorta kollarından çalışanlar için en büyük hedef emekliliktir. Ancak emeklilik için olduğu kadar emeklilik döneminde alınacak maaşın ne kadar olacağı da çok merak ediliyor. Enflasyon rakamlarındaki yükseliş, artan hayat pahalılığı ile emekli maaşı nasıl yükseltilir? sorusu daha fazla araştırılmaya başlandı.
SGK’dan emekli olan ve emekli maaşı alan emeklilerin, bu aşamadan sonra emekli maaşı yükseltebilmeleri mümkün değildir. Emekli maaşını yükseltebilmek yani yüksek tutarlı emekli maaşı sahibi olabilmek için mutlaka sigortalı olunan dönemden başlayarak, hareket edilmesi gerekiyor. Buna göre SGK emekli maaşı yükseltme için uzmanlardan birkaç öneri bulunuyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Prime Esas Kazanç Doğru Gösterilmeli

Günümüz iş hayatında çalışanlar için emeklilikte düşük maaş almanın en temel nedeni prime esas kazancın işveren tarafından düşük gösterilmesidir. Çoğu işveren tarafından çalışanın maaşı asgari ücretten çok daha yüksek seviyede olsa da asgari ücret üzerinden göstermektedir. Bu durumda daha yüksek maaş aldığı için emekli maaşı da yüksek olabilecekken çalışanın, emekli maaşı hesaplamasının asgari ücret tutarının üzerinden yapılmasına neden oluyor. Bu durumda vatandaşların emekli maaşlarının düşük olmasına yol açıyor. Bu yüzden alınan net maaşın, prime esas kazanç olarak, doğru şekilde gösterilmesine dikkat edilmelidir.

Yüksek Prim Tutarı Üzerinden Sigorta Yaptırılmalı

Günümüzde Bağkur ve isteğe bağlı sigortalıların prim ödemelerini tasarruf sağlamak için düşük prim tutarı üzerinden yaptırmamaları tavsiye edilmektedir. Emekli maaşını yükseltebilmek için en yüksek prim tutarı üzerinden ödeme yapılması gerekmektedir. Böylelikle emeklilik döneminde alınacak emekli maaşının olabildiğince yüksek seviyede olmasının sağlanması mümkün olmaktadır. Ayrıca her yıl maaş tutarının 3.000 TL’den yüksek olması gerekmektedir. Böylelikle ayda ortalama olarak 60 TL ile 70 TL aralığında ek kazanç elde edilebilir.