1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Emekli aylığının yüksek veya emsallerine göre daha düşük olması, bağlı olunan sosyal sigorta kurumu, yaş sınırı dolana kadar yatırılmış prim gün sayısı ve yatırılan primin asgari ücretin üzerinde bir gelire paralel olarak yatırılması gibi değişkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Yaş sınırı gelene kadar çalışarak, 9.000 prim günü yerine, 12.000 prim yatırılmış bir kişi, 9.000 prim yatırmış olan diğer kişiye göre daha fazla emeklilik aylığına sahip olur. Buna karşın bu artış düşünüldüğü kadar yüksek bir fark oluşturmaz.

Emekli aylığının emeklilik öncesinde planlanarak yükseltilmesine yönelik, yapılabilecek bazı şeyler bulunur. Örneğin günümüzde uygulanan emeklilik sisteminde, aylık bağlanma oranları, belirli tarihlere kadar sigortalılığın başlamış olmasına göre değişiyor.

Emekli Aylığını En Fazla Yükseltme Yöntemi Hangisidir?

Birçok değişken emekli aylığının aynı koşullarda olan diğer emeklilere göre artmasını sağlar. Ancak bunlar arasında en büyük farkı, yüksek prim ödemesi ile yapabilirsiniz. Asgari ücretli olarak 7.000 iş günü prim ödemiş biri ile 7.000 prim gününün 4.000 gününü asgari ücret düzeyinden gelire paralel prim ödeyen, kalan 3.000 günü ise asgari ücretin 3 katı olarak gelire paralel yatırılan primle 7.000 günü tamamlayan biri arasında, emekli aylığı büyük fark oluşturur.

Bununla birlikte aylık bağlanma oranları, 1999 Yılı Eylül ayı öncesinde sigortalılığı başlamış kişilerde % 70, 1999 ile 2008 arasında sigortalılığı başlamış olanlarda % 60 ve 2008 sonrasında sigortalılığı başlamış olanlarda % 50’ dir. Bu oranlar ödenmiş primlere paralel olarak belirlenen oranlardır. Dolayısıyla 1999 yılı öncesinde sigortalılığı başlamış biri, diğer koşulları da tamamlayarak emekli olduğunda, kendisinden daha fazla prim günü ödemiş olmasına rağmen, 1999 yılından sonra sigortalılığı başlamış birinden daha fazla emekli aylığı alır.

Borçlanma Yoluyla Sigortalılık Başlangıcını Geriye Alma

Aylık bağlanma oranının daha yüksek olmasının yanında, 1999 yılı öncesinde sigortalı olanların, daha az prim gün sayısı ve daha düşük yaş sınırı gibi avantajları da bulunuyor. Dolayısıyla 2008 yılı ve öncesine, 1999 yılı ve öncesine, askerlik ya da yurtdışı çalışma gibi yöntemlerle ulaşılabiliyorsa, mutlaka bu borçlanmaların yapılması, borçlanmalarında asgari ücret yerine daha yüksek gelirden yapılması önemli oranda emekli aylığına artış olarak yansıyan ayrıntılardır.