Günümüzde herkesin en büyük hedefi, konforlu ve sosyal güvencesi olan bir yaşlılık dönemi geçirmektir. Ancak yaşamın getirileri vesilesiyle herkes bu standartlardan yararlanabileceği emeklilik hakkına erişemiyor. Özellikle 2000’li yıllarda gelişen sosyal güvence sistemi çerçevesinde günümüzde pek çok yaşlı, herhangi bir gelir ya da sosyal güvenceye sahip değildir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise bu durumda olan yaşlılar için sosyal destek ödemeleri sağlıyor.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal destek programlarının kapsamında yaşlılarda bulunuyor. Özellikle herhangi bir gelir veya sosyal güvencesi bulunmayarak, kanunda ihtiyaç sahibi olarak kabul edilen yaşlılara maddi destek sağlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) herhangi bir ödeme veya aylık almayan yaşlılar için yaşlılık aylığı ödeme desteği sunulmaktadır. İhtiyaç sahibi olan ve sosyal güvencesi bulunmayan yaşlılar, devlette yaşlılık aylığı alabiliyor. Yaşlılık aylığı diğer bir adı olan 65 yaş aylığı olarak da biliniyor.

Yaşlılık Aylığını Kimler Alabilir?

Bakanlık tarafından sunulan yaşlılık aylığı ödemesinden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre diğer bir adı da 65 yaş aylığı olan yaşlılık aylığını alabilmek için aranan ilk şart vatandaşın 65 yaşını doldurmuş olmasıdır. Bunun dışında;

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!
  • SGK’dan aylık veya ödeme almıyor olması,
  • SGK prim ödemesi yapmıyor olması,
  • Muhtaçlık sınırından daha düşük gelire sahip olması,

Şartları aranmaktadır. Bu şartlara sahip olan tüm yaşlılar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaşlılık aylığı bağlanmaktadır. Şartları taşıyan kişiler Kaymakamlıklar ve SGK üzerinden yaşlılık aylığı başvurusunda bulunabilmektedir.

2022 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

Pandemi döneminde devletin sunduğu destek ödemeleri ve programları sayısı ciddi bir artış yaşadı. Bu dönemde vatandaşlara yapılan devlet yardım ödemelerinin tutarlarında da ciddi artışlar sağlandı. Böylelikle yüksek enflasyon ve artan piyasa rakamları karşısında ihtiyaç sahibi olan vatandaşların ezilmemesi de sağlanıyor. Bu çerçevede 2022 yılında yaşlılık aylığı maaşı da arttırıldı. Artışın ardından 2022 yaşlılık aylığı 1.296 TL olarak belirlendi. Böylelikle 2022 yılında yaşlılar devlette her ay düzenli olarak 1.296 TL şeklinde bir 65 yaş maaşı alabilecek.