Devletin sağladığı sosyal yardım program ve ödemeleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olunuyor. Emeklilik imkanından faydalanamayan ve yaşlılık döneminde herhangi bir gelire sahip olamayan vatandaşlarda devlet tarafından unutulmuyor. Yaşlılık aylığı veya 65 yaş aylığı olarak bilinen bir destek ödemesiyle ihtiyaç sahibi yaşlıların maddi olarak desteklenmeleri sağlanıyor. Peki 65 yaş aylığı şartları neler? Nasıl alınır?

65 Yaş Aylığı Nedir?

Yaşlılık, insan doğası gereğince kişinin fiziksel olarak yıpranmasına ve yorgun düşmesine neden olur. Fiziksel güç açısından zayıflanan bu dönemde emeklilik gibi bir sosyal güvenceye sahip olmamak ise yaşlılara müşkül durumda bırakıyor. 65 yaş aylığı ile bu durumda olan yaşlılara ekonomik destek sağlanıyor. Devlet tarafından sağlanan 65 yaş aylığı veya diğer adıyla yaşlılık aylığı, ihtiyaç sahibi yaşlılar için sunulmaktadır.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından sağlanan 65 yaş aylığı desteğinden faydalanabilmek için belirli şartların taşınıyor olması gerekmektedir. Buna göre yaşlılık aylığında kişinin 65 yaşını doldurmuş olması aranan en temel şarttır. Ayrıca kişinin kimsesiz olması(kanunen bakmakla yükümlü kimsesinin olmaması), sosyal günceye sahip olmaması ve herhangi bir aylık almıyor olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan 65 yaşını doldurmuş ihtiyaç sahibi vatandaşlar muhtaçlıkları doğrultusunda devlette 65 yaş aylığı almak için başvuruda bulunabilmektedir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 yaş aylığı hakkından faydalanabilmek için vatandaşların şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 65 yaş aylığı başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye genelinde tüm Kaymakamlık binalarında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubeleri bulunuyor. Buradan 65 yaş aylığı başvuru form ve muhtaçlık belgesi ile şahsen başvuru gerçekleştirilmelidir. Eğer başvuru bir vasi tarafından yapılacak ise mutlaka mahkemeden alınan vasilik kararına da hazırlanan belgeler içerisinde yer verilmelidir.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

2022 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

65 yaş aylığı tutarı her yıl asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle her yıl asgari ücret zammı ile birlikte 65 yaş aylığında da artış sağlanmaktadır. Buna göre 2022 net asgari ücret tutarının açıklanmasıyla 65 yaş aylığı da belli oldu. 2022 yılında 65 yaşını doldurmuş muhtaç vatandaşlar devlette yaşlılık aylığı adı altında ayda 1.296 TL net ödeme alabilecek.