Yaşlılık Aylığı ya da 65 Yaş Aylığı SGK tarafından 65 yaşını doldurmuş ve belirli koşulları sağlayan her Türk vatandaşına ödeniyor. Her ay düzenli olarak ödenen aylık, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, üzerinde herhangi bir gayrimenkul bulunmayan, yaşadığı hanedeki toplam gelirden payına düşenin asgari ücretin 3’ te 1’ i düzeyinde olan herkes faydalanabiliyor. Yaşlılık aylığına başvurmak için, öncelikle bu koşulları sağlamanız ve ardından e-devlet platformundan başvurunuzu yapmanız gerekiyor. 2022 Yılı için belirlenmiş Yaşlılık Aylığı, 1.059 TL olarak ödeniyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Yaşlılık Maaşını Kimler Alabilir?

Yaşlılık maaşı alabilmek için, kişinin öncelikle 65 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. İlave olarak herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması, herhangi bir kurumdan emekli olmaması da gerekiyor. Bunun yanında bir gayrimenkulden kira geliri ve benzeri gelirlerinin de bulunmaması gerekiyor. Bunlara ilave olarak, yaşadığı hanenin toplam gelirinden, kişinin payına düşen gelirin 2022 yılı için 1.417 lirayı geçmemesi gerekiyor. Geçen yıl bu rakam asgari ücrete yapılan artıştan önce 852 liraydı. Dolayısıyla asgari ücretin artışı nedeniyle, daha önce yaşlılık aylığı alamayan kişilerin bir bölümü, artan gelir payı nedeniyle artık yaşlılık aylığı alabiliyor. Bu durumda olan birçok kişi bu ayrıntıyı fark etmediği için, başvurusunu yapmış değil. 2022 Yılı itibariyle, aylık kişi başına düşen geliri 1.417 lirayı geçmeyen 65 yaşını doldurmuş kişiler, Yaşlılık Aylığı almaya hak kazanmış durumdadır.

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

Yaşlılık Aylığı, Asgari Ücret gibi yılda bir defa yılsonunda olmak üzere düzenleniyor. Bu yıl için ödenecek Yaşlılık Aylığı, Asgari Ücret için olduğu gibi, 2021 Aralık ayında belirlendi. Bu yıl ödenen Yaşlılık Aylığı, aylık olarak 1.059 TL şeklinde ödeniyor. Geçen yılki kişi başına düşen gelir sınırı, asgari ücretin düşük olması nedeniyle 852 liraydı. Ancak bu yıl asgari ücretin beklenmedik biçimde arttırılması, kişi başına düşen gelir sınırını da yükseltti. Şu andaki kişi başı gelir sınırı 1.417 TL’ ye çıkmış durumda. Dolayısıyla geçen yıl 852 lira sınırını aşan gelire sahip olduğu için başvuramayan pek çok kişi, şu anda Yaşlılık Aylığı almaya hak kazanmış durumda.