Herkes yaşlılık döneminde sosyal güvencesinin olmasını ve emeklilik fırsatlarından yararlanma hayalini taşır. Ancak yaşamın getirdikleri nedeniyle herkes için bu hayal gerçeğe dönüşemez. Emeklilik fırsatını yakalamayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan yaşlılık maaşı desteği bulunuyor. Peki kimler yaşlılık maaşı alabilir? 2022 yaşlılık maaşı ne kadar? İşte ayrıntıları!

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı, her ay Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından hak sahiplerine yapılan bir destek ödemesidir. Özellikle Pandemi döneminde SGK tarafından sunulan sosyal destek ödemelerinin kapsamı genişletildi. Bu sosyal destek ödemelerinden birisi olan SGK yaşlılık maaşı, 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların ekonomik olarak desteklenmesi amacıyla yapılan bir ödemedir. Bu nedenle yaşlılık maaşının bir diğer adı da 65 yaş aylığıdır.

SGK 65 yaş aylığı, 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar için sağlanan bir destek ödemesidir. 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşların bu destek ödemesinden faydalanabilmesi için SGK’dan emekli aylığı almıyor olması, çalışmıyor olması ve sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Bu şekilde yardıma muhtaç durumda olan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar SGK’ya başvuruda bulunarak yaşlılık aylığı alabilmektedir.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

SGK yaşlılık aylığı desteğinden yararlanabilmek için başvuru yapılması gerekiyor. 65 yaş aylığı başvuru işlemleri Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla alınmaktadır. 65 yaş aylığı almak isteyen kişilerin şartları taşımaları halinde 2 adet vesikalık fotoğraf, fakirlik durum belgesi, maaş almadığını gösteren SGK belgesi, mal bildirimi ve sağlık kurulu raporu ile başvuru dilekçesi evrakları talep edilmektedir. Bu evrakları hazırlayan kişiler ilgili kurumlara başvuruda bulunarak, 65 yaş aylığı bağlanmasını sağlayabilmektedir.

2022 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

65 yaşını doldurmuş ve yardıma muhtaç durumda olan vatandaşların faydalanabildiği yaşlılık maaşı tutarı, asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. Bu çerçevede de 2022 asgari ücret zammı belli olduktan sonra 65 yaş maaşının ne kadar olacağı da belli oldu. 2022 yılında 65 yaş aylığı ödemeleri 1.296 TL olarak gerçekleştiriliyor. Devlet tarafından sağlanan 65 yaşlığı ödemeleri 3 aylık periyotlarda gerçekleştirildiği ise unutulmamalıdır.