Devlet, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. 2022 yılında kapsamı ve tutarları arttırılan sosyal destek programlarıyla, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların hayat pahalılığı karşısında mağdur olmaması sağlanmaya çalışılıyor. Bu kapsamda devlet 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara da yaşlılık aylığı desteği sunuyor. Peki yaşlılık aylığı nedir? Kimler yaşlılık aylığı alabilir? 2022 yaşlılık aylığı ne kadar?

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Devlet, 65 yaşını doldurmuş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emeklilik alamamış, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaşlılık aylığı vermektedir. Yaşlılık aylığı olarak isimlendirilen bu destek ödemesi 65 yaş aylığı olarak da biliniyor. Zira yaşlılık aylığı alabilmek için sağlanması gereken ilk şart 65 yaşını doldurmuş olmaktır. 65 yaşını doldurmuş ve SGK’dan emekli maaşı almayan, ihtiyaç sahibi vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı alabilmektedir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

2022 yılı itibariyle Türkiye genelinde yaşlılık aylığı alan kişi sayısı da SGK tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre 2022 yılında Türkiye’de 800.000’i aşkın vatandaş 65 yaş aylığı alıyor.

Yaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?

SGK tarafından sağlanan yaşlılık aylığı ödemelerinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Buna göre 2022 yılında yaşlılık aylığı için başvuracak vatandaşların 65 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması, nafaka ödemesi almıyor olması ve yanı sıra herhangi bir gelirinin olmaması gerekmektedir.

Sağlık sigortası, %40 engel ve hanesindeki ortalama gelirin asgari ücret tutarının 3’te 1’inden fazla olmaması gerekmektedir. Bu durumda 2022 yılı için üst sınırın 941 TL olmasına neden olmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin sağladığı 65 yaş aylığı desteğinden yararlanmak isteyen ve şartlara uygun olan kişiler başvurularını tüm Türkiye’deki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” aracılığıyla gerçekleştiriyor. Yapılan başvurular ortalama olarak 1 aylık süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

2022 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

2022 yılında yaşlılık aylığı da tıpkı emekli aylığı ve asgari ücret gibi zamlandı. Yaşlılık aylığı hesaplaması asgari ücret tutarı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Böylelikle 2022 Temmuz ayında gelen asgari ücret zammı ile birlikte 65 yaş aylığı 711.50 TL’den 864 TL’ye çıkartıldı.