PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

2022 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından kazanılmış bir hakkın kaybı söz konusu olmaması adına özel düzenlemeler yayınlanıyor. Bu kapsamda günümüzde o kişiler SGK’dan tam iki maaş birden alabilme hakkına sahip olabiliyor. Özellikle de 2022 ekonomik koşulları ve hayat pahalılığı karşısında vatandaşlara önemli bir destek sağlayacak çift maaş müjdesi geldi. Peki kimler SGK’dan çift maaş alabilir? SGK çift maaş şartları neler?

SGK’dan Çift Maaş Alınabilir Mi?

Günümüzde vatandaşlar bazı özel durumları dolayısıyla SGK’dan çift maaş alınıp, alınmayacağını merak ediyor. Türkiye’de vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen şartlara sahip olmaları durumunda çift maaş birden alabilme hakkına sahip olabiliyor. Ancak SGK, çift maaş imkanından yararlanılabilmesi için öncelikli olarak bazı özel şartların sağlanmış olması gerekiyor.

SGK’dan Kimler Çift Maaş Alabilir?

SGK tarafından sağlanan çift maaş desteğinden yararlanılabilmesi için mutlaka kişinin bir emekli bir yakının vefatından doğan bir maaş hakkının bulunuyor olması gerekiyor. Buna göre emekli kadınlar, vefat eden eşi dolayısıyla doğan dul aylığı ile birlikte SGK’dan iki maaş birden alabilme şansına sahip olabiliyor. Yani kendi emekli maaşı eşinden gelecek dul aylığı için engel oluşturmamaktadır. Böylelikle SGK’dan çift maaş alma şansına sahip olabiliyor.

Söz konusu koşulun yanı sıra 2022 yılında SGK, 4A emeklisi olan kadınlara 4A veya 4B emekli olan eşinin vefatı sonrasında %50 oranında dul aylığı bağlıyor. Bu sayede kadın emekliler hem kendi maaşlarını tam olarak alabiliyor hem de vefat eden 4A ve 4B emekli eşinin maaşının %50’lik kısmını veya 4C emeklisi eşinin maaşının %75’lik kısmını ikinci bir maaş olarak alabiliyor.

SGK’dan Üç Maaş Birden Alınabilir?

SGK, söz konusu kazanılmış hakların yitirilmemesi politikası kapsamında bazı vatandaşların kurumdan üç maaş birden alabilmesine de olanak veriyor. Buna göre SSK’dan emekli olan bir kadın, vefat eden eşinin Bağkur emekli olmasından dolayı dul aylığı alabildiği gibi baba veya annesinin Emekli Sandığı emeklisi olmasından dolayı vefatı halinde yetim aylığı da alabiliyor. Böylelikle SGK’dan 3 maaş birden alma şansına sahip olabiliyor.