PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Milyonlarca kişinin emekli maaşlarına dair en çok merak ettiği konuların başında hem SSK’dan hem de BAĞKUR’dan maaş alıp alamayacağı geliyor. Sosyal güvenlik sistemi içerisinde yer alan ve farklı kurumlardan maaş almayı hak eden kişilerin çift maaş alıp alamayacakları konusunda ise mevzuat oldukça açık. Eğer siz de mevzuatın gerekli gördüğü şartları taşıyorsanız emekli, çalışan ya da dul herkesin yararlanabildiği bu fırsattan yararlanabilir ve çifte maaş hakkına sahip olabilirsiniz. İşte detaylar!

Vefat Eden Eşin Maaşı Alınabilir mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; kişiler vefat eden eşinden dul aylığı yani ikinci bir maaş alabilirler. Burada kişinin Emekli Sandığı, SSK ya da Bağkur’lu olmasının herhangi bir önemi yok. Bu kurumlar yalnızca maaşın ne kadarının alınabileceğini belirleyen bir kriter. Çünkü yasa gereği emekli; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılık sistemlerinden hangisine tabi olursa olsun, vefat eden eşinden dul aylığı alabilir. Fakat burada maaşın ne kadarlık kısmının alınabileceği emekli olunan kuruma göre belirleniyor. Yani örneğin; kadın SSK emeklisi, vefat eden eşi ise Bağkur emeklisi ise kadın dul aylığı alabilir. Vefat eden eş SSK ya da Bağkur'lu ise dul emekli eş bu durumda maaşın yüzde 50'sini alır. Fakat eğer eş Emekli Sandığı'na tabi memur ise maaşın yüzde 75'ini alabilir.

Çift Maaştan Fazlası Mümkün mü?

Bazı durumlarda emekli kadının üç farklı emekli maaşı alma hakkı dahi olabilir. Örneğin kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alan kadın sigortalı, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümü ile birlikte dul aylığı almaya hak kazanır. Bunun yanı sıra kişinin Emekli Sandığı'ndan emekli olan babasından da yetim aylığı alması mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey her maaşın üç farklı sigorta sisteminden bağlanmış olmasıdır. Eşinden almış olduğu dul aylığı ise kişinin yeniden evlenmesi halinde kesilir. Emekli Sandığı Kanunu'na göre, dul ve yetim aylığının bağlanma oranları ise şu şekildedir:

  • Eş: Yüzde 75
  • Çalışan ya da emekli aylığı alan eş: Yüzde 50
  • Eş, 1 yetim: Yüzde 60, yüzde 30
  • Eş, 2 yetim: Yüzde 50, yüzde 25-25
  • Tek yetim: Yüzde 50
  • 2 yetim: Yüzde 40-40 oranlarında maaş hakkı elde edecektir.