Sağlık hizmetleri alanında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) önemli düzenlemeler geliyor. Günümüzde çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kaplıcada tedavi görmesi gereken kişiler, başvuruda bulunduklarında ücretsiz destek alabiliyor. SGK kaplıca tedavisi desteği sayesinde artık kaplıca tedavileri ve tüm diğer masrafları ücretsiz olarak karşılanıyor. Peki SGK kaplıca tedavisinden kimler yararlanabilir? SGK kaplıca tedavisi başvurusu nasıl yapılır?

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

SGK Kaplıca Tedavisi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), gerçekleştirilen “Sağlık Uygulamaları Tebliği” kapsamında hastalık masrafları haricinde bazı alternatif tedavi yöntemlerinin desteklenmesini de kapsama aldı. Söz konusu kapsama alınan alternatif tedavilerden birisi de kaplıca tedavileridir. SGK tarafından çalışan ve emeklilere yönelik olarak kaplıca tedavileri ücretsiz bir şekilde karşılanıyor.

SGK Kaplıca Tedavisi Şartları Neler?

SGK kaplıca desteğinden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu çerçevede SGK öncelikli olarak kaplıca tedavisinin alınacağı kaplıcanın mutlaka SGK anlaşması olmasını talep etmektedir. Bu şartın sağlanmasının dışında kişinin resmi sağlık kurumu tarafından düzenlenen minimum bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin bulunduğu bir sağlık raporunun hazırlanmış olması gerekmektedir.

Ayrıca kişinin sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinin ardından en geç 5 iş günü içerisinde kaplıca tesisine şahsen başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu sürenin aşılması durumunda 6 ay içerisinde yönlendirilmesi gerekiyor.

SGK Kaplıca Tedavisinde Hangi Şartlar Sağlanıyor?

SGK kaplıca tedavisi kapsamında kaplıca tesisine gidiş ve dönüş yol parası karşılanmaktadır. Gündelik giderler ve her gün için 1 adet kaplıca ve yanı sıra banyo ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından karşılanmaktadır.

Söz konusu kaplıca desteği çerçevesinde kaplıca tedavisinde kür tedavisi en fazla 21 gün olarak uygulanabiliyor. Üstündeki kısım için SGK tarafından destek ödemesi gerçekleştirilemiyor. Bu durumda kişinin kaplıca tedavisinin belirtilen koşulların üstündeki tutarları kendi cebinden ödemesi gerekmektedir.

Türkiye genelinde tam 311 farklı kaplıca merkezi, Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olarak faaliyet göstermektedir. Böylelikle herkes SGK kaplıca desteğinden ikamet adresine en yakın lokasyonda bulunan kaplıca merkezinden tedavi hizmeti almak üzere başvuru gerçekleştirebilmektedir. Başvuruların sağlık raporunun hazırlanmasından sonraki en geç 5 gün içerisinde gerçekleştirilmesi de ayrıca önem taşıyor.