Sonunda emeklilerin de yüzünü güldüren haber geldi. Bu bankalara başvuran emekliler kolayca kredilerini alıyor.

Emekli de olsa ihtiyaçlar bir türlü bitmek bilmiyor. Üstelik bir de beklenmeyen ani ihtiyaçlar ortaya çıktığında, emekli maaşı da buna yetmeyince en iyi çare bankaların sunmuş oldukları kredilerden yararlanmak oluyor elbette. Peki ama emekliler kredi çekebiliyor mu? Ya da hangi şartlarla hangi bankalardan kredi çekebiliyor, faiz oranları nedir? İşte emekli kredilerine dair merak edilen detaylar!

Emekli Kredisi Koşulları

kredi-7

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Emeklilerin kredi çekebilmeleri için öncelikle aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor:

  • Kredi çekecek olan emeklinin kredi sicilinin temiz olması, hakkında yasal ya da idari takip bulunmaması gerekir. 
  • Emekli maaşı devlet güvencesi altında olsa dahi emeklinin bankaların kara listesinde olmaması gerekir.
  • Çekilmek istenen kredinin aylık taksit ödemesi, aylık gelirin yarısından fazla olmamalıdır. Emeklinin almış olduğu maaş miktarı, kredi tutarında önemli bir etkendir.
  • Kredi çekecek olan kişinin yaşının 75, kimi bankalar içinse 80’in üzerinde olmaması gerekir. Bu koşul bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.
  • Krediye başvuran kişi emeklilik sonrası çalışıyor ise gelirini belgelemelidir.
  • Kredi çekebilmek için herhangi bir gayrimenkulünü ipotek ettirmesi gerekli ise eşinin yazılı imzalı iznini alması gerekir.
  • Emekliler için bankalar genelde 48 aya kadar vade sunmuş olsalar da bu koşul da bankadan bankaya farklılıklar gösterebilir.

Garanti BBVA Emekli Kredisi

GARANTİ 1-5

İhtiyaçlarınızı karşılamak için emekli ihtiyaç kredisine Garanti BBVA Mobil ya da İnternet Bankacılığı aracılığıyla başvurabilir, daha önce yaptığınız başvurularınızı tamamlayabilir ve şubeye bile gitmeden hesabınıza aktarılan kredinizi ihtiyaçlarınıza kullanmaya başlayabilirsiniz. Garanti BBVA’nın sunmuş olduğu emekli kredisi geri ödeme süresi maksimum 36 ay olup, belirlenen faiz oranı ise %1,69’dur.

Ziraat Bankası

ZİRAAT-1

Maaş ödemelerini Ziraat Bankası’na aktaran emeklilere sunulan Emeklinin Artısı Kredi Paketi ile nakit ihtiyaçlarını avantajlı koşullarla karşılayabilirsiniz. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi geri ödeme süresi maksimum 36 ay olup, belirlenen faiz oranı ise %1,63’tür.

Halkbank Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi    

HALKBANK-15     

Maaşını Halkbank’tan alanlar ya da aktaranlar için sunulan Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi faiz oranı ise %1,58’den başlıyor. Maksimum geri ödeme süresi ise 36 ay. Dilerseniz taksitlerinizi aylık eşit taksitli, artan taksitli, azalan taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli ve serbest ödemeli olarak dageri ödeyebilirsiniz.