Sağlık sistemimiz ve devamında sosyal güvenlik sistemimiz, sağlıklı bir toplumsal yaşamın güvencesi olmaya devam ediyor. İşbirliği yapılan birçok farklı konuyla, toplumumuzun ihtiyacı olan her türlü tedavi desteği için önemli adımlar atılıyor. SGK Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilmiş kaplıcalarda, gerekli tedavilerin uygulanabilmesini destekliyor. Emeklilerin kendileri ve durumlarına göre refakatçilerinin yol, gündelik masraflarını karşılayan bir hizmet sunuyor. Kaplıca tedavilerinin çeşitli hatsallıkların tedavisi için kullanılması, uzun bir geçmişe sahip. Bir tür tatil gibi algılansa da, kaplıcaların şifa verici etkileri binlerce yıla uzanan bir geçmişte sürekli olarak kullanılıyor. Günümüzde de çeşitli rahatsızlıkların bazen alternatifi olmayan tedavileri kaplıcaların şifalı etkileri olmaya devam ediyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

SGK’dan Ücretsiz Kaplıca Tedavisi Nasıl Talep Edilir?

Kaplıca tedavilerinin oluşturduğu masrafların, tedavi gideri olarak SGK tarafından karşılanabilmesi için, çeşitli koşullar bulunuyor. Bu koşulların ilki kaplıca tedavisine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kanıtlayan sağlık raporu. Sağlık raporu, hastanelerin sağlık kurulları tarafından veriliyor. Bu kurul içerisinde en az bir tane fiziksel tıp, rehabilitasyon, hidroklimatoloji, tıbbi ekoloji uzmanının bulunması gerekiyor. Alınacak sağlık raporunda, kaplıca tedavisinin önerilmesi, hastalığın tanısı, tedavinin süresi ve seanslarına dair açık bilgilerin olması gerekiyor. Hastalığınıza göre alınan sağlık raporuyla birlikte, Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilmiş olan kaplıcalara müracaat ederek, tedavinin gereklerini yerine getirebiliyorsunuz.

Refakatçi Giderleri de Ödeniyor mu?

Başvurulan tesisin, ikamet ettiğiniz adrese en yakın tesisler arasında seçilmesi ve mutlaka işletme iznine sahip olması gerekiyor. SGK tarafından ilgili tedavi için masrafların karşılanması sırasında, en yakındaki tesisler baz alınarak yol giderleri hesaplanıyor. Giderlerin karşılanabilmesi için yapılan hesaplamalar, Sağlık Raporuna dayanılarak gerçekleştirilir. Bu çerçevede hastalığı ileri derecede olan ve kaplıca tedavisi sırasında tek başına hareket edemeyecek olan hastaların, yanlarında bir refakatçi götürme hakları bulunuyor. Ancak refakatçi konusunun sağlık raporunda mutlaka belirtilmiş olması zorunluluğu bulunuyor. Sağlık raporunun düzenlenmesinin ardından 5 iş günü içerisinde raporun herhangi bir tesise başvurarak kullanılması gerekiyor. Aksi halde yeniden rapor düzenlenmese de yeniden sağlık kurulunun karşısına çıkmak gerekiyor. Sağlık raporları 1 ay için geçerliliğini koruyor.