PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Söz konusu mevzuatların uygulanması sonucunda ise bir kişi birden fazla maaşı almaya hak kazanabiliyor. Fakat bu haklardan yararlanabilmek için kişilerin bireysel başvuruları gerektiği için eğer başvuru yapılmazsa bu işlemler kendiliğinden yürümüyor. Bu noktada da kişilerin aslında hak etmiş oldukları maaşlar alınamamış oluyor. Bu nedenle özellikle emekli maaşları, dul, yetim aylıkları ya da ölüm aylıkları gibi konuların biraz daha detaylı irdelenmesi gerekiyor. İşte bir kişinin tam üç maaş alabilmesine olanak tanıyan düzenlemeler ve bu düzenlemelere dair detaylar!

Eşin Maaşı Alınabiliyor

Sigortalılık türü, kişilerin hak etmiş oldukları emekli maaşlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu noktada emekli olan kişi, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılık sistemlerinden hangisine tabi olursa olsun, vefat etmiş olan eşinden ikinci bir maaş alınabilir ki sistemde bu maaşa dul aylığı adı verilir. Örneğin; kadın SSK’lı bir çalışan ya da bir SSK emeklisi olsun. Kadının vefat eden eşi Bağkur emeklisi ise kadın dul aylığı alabiliyor. Fakat vefat eden eş SSK ya da Bağkur'lu olduğu durumda dul kalan eş vefat eden eşin maaşının yüzde 50'sini alıyor. Eş Emekli Sandığı'na tabi memur olduğu takdirde ise maaşın yüzde 75'ini almaya hak kazanıyor.

Üç Emekli Maaşı Mümkün mü?

Kimi vatandaşlarsa hem vefat eden eşten hem de vefat eden babadan maaş alınıp alınamayacağını sorguluyor. Bu noktada şunu söyleyebiliriz ki, bazı durumlarda kadının üç farklı emekli maaşı alma hakkı ortaya çıkabiliyor. Örneğin kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alan kadının Bağkur emeklisi eşinin vefat ettiğini düşünelim. Bu durumda kişi, kocasının ölümünün ardından dul aylığı alabiliyor. Ayrıca bir de Emekli Sandığı'ndan emekli olan babasından da yetim aylığı almaya hak kazanabiliyor. Fakat eğer kişi bu üç maaşı da alırken evlenmeye karar verirse, evlilikle birlikte eşinden aldığı dul aylığı kesiliyor.

Bu konuda bir önemli husustan daha bahsetmek gerekiyor. Emekli Sandığı Kanunu, dul ve yetim aylığının kimlere hangi oranda bağlanacağı şu şekilde açıklıyor:

  • Eş: Yüzde 75
  • Çalışan ya da emekli aylığı alan eş: Yüzde 50
  • Eş, 1 yetim: Yüzde 60, yüzde 30
  • Eş, 2 yetim: Yüzde 50, yüzde 25-25
  • Tek yetim: Yüzde 50
  • 2 yetim: Yüzde 40-40 oranlarında maaş hakkı elde edecektir.