Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Türkiye’de sosyal devlet ilkesi gereğince, ihtiyaç sahipleri için sunulan çok çeşitli sosyal destek programları bulunuyor. Devletin vatandaşa sunduğu destekler arasında emekli olamayan vatandaşlarda bulunuyor. Emekli olamayan vatandaşlar için günümüzde devlet tarafından yaşlılık aylığı bağlanıyor. Peki yaşlılık maaşı nedir? Yaşlılık maaşını kimler alabilir? Yaşlılık maaşı başvurusu nasıl yapılır? tüm detayları!

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Devlet tarafından sunulan yaşlılık maaşı, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanmaktadır. SGK tarafından belirlenen şartları taşıyan kişiler başvuruda bulunarak yaşlılık maaşı almaya hak kazanabiliyor. Yaşlılık maaşı, temel olarak emekli olamamış ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara devletin sunduğu bir destek ödemesidir.
Yaşlılık maaşı, 65 yaşını doldurmuş olan kişiler için bağlandığından halk arasında 65 yaş aylığı olarak da isimlendirilmektedir.

Yaşlılık Maaşını Kimler Alabilir?

Yaşlılık aylığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için verilmektedir. Yaşlılık maaşı alabilmek için 65 yaşını doldurmuş olmanın yanı sıra sosyal güvencesinin olmaması, kendisinin ve eşinin toplam geliri üzerinden kişi başına düşen tutarın 2022 asgari ücret tutarının 3’te 1’inden fazla olmaması gerekmektedir.
SGK tarafından belirlenen yaşlılık aylığı maaşlarını tamamlayan herkes anında kurumdan yaşlılık aylığı almaya başlayabiliyor.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’de SGK 65 yaş aylığı şartlarını tamamlayan tüm vatandaşlar şahsen başvuruda bulunabiliyor. Yaşlılık aylığı başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu kurumlara yapılacak yaşlılık aylığı başvurularında muhakkak hazır bulundurulması gereken bazı evraklar bulunur. Bu evraklar arasında 2 adet vesikalık fotoğraf, T.C. kimlik belgesi, mal bildirimi belgesi, geliri yoktur belgesi, fakirlik belgesi, sağlık kurulu raporu ve başvuru dilekçesi bulunur.

Bu evrakları tamamlayan kişiler SYDV veya Vakıflar Genel Müdürlüğü il ve ilçe şubelerine şahsen giderek başvuruda bulunabiliyor.

2022 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

2022 yaşlılık maaşı ödemeleri 3 aylık periyotlarda gerçekleştirilmektedir. 30.06.2022 tarihine yani 2022’nin ilk yarısı sonuna kadar 65 yaş aylığı 1.084.55 TL olarak gerçekleştirilmektedir. Temmuz ayı itibariyle 2022’nin ikinci yarısı için yaşlılık maaşına zam da gelecek.