Her yaşın kendisine has zorlukları ve güzellikleri vardır. Bu iki hususta yaşlılıkta en güçlü şekilde hissedilir. Yaşlılık döneminde fiziksel olarak yaşanan kısıtlamalar, doğal olarak sosyal güvenceye duyulan ihtiyacı daha da arttırmaktadır. Bu nedenle herkes yaşlılığına kadar emekli olabilme hayalini kurar. Ancak emeklilik herkes için her zaman mümkün olmayabiliyor. Yaşamın getirileriyle emekli olamayan ve sosyal güvence sahibi olamayan vatandaşlar için devletin maddi desteği bulunuyor. Yaşlılık aylığı olan bu destek ödemesinden kimler yararlanabilir? Ayrıntıları haberimizde!

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Yaşlılık aylığı veya diğer adıyla 65 yaş aylığı, devlet tarafından herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve SGK’dan maaş almayan yaşlılar için verilen bir destek ödemesidir. Yaşlılık aylığı alabilmek için kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekliliği bulunduğundan halk arasında 65 yaş aylığı olarak da isimlendirilmektedir. Devlet, 65 yaş aylığı destek ödemeleriyle, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara düzenli gelir sahibi olabilme imkanı sunar.

2022 yılında devlet tarafından 65 yaş aylığı veya diğer adıyla yaşlılık aylığı ödemeleri güncel olarak 1.296 TL olarak uygulanmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığı alınabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından uygulanan bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Buna göre Türkiye’de 65 yaş aylığı alınabilmesi için kişin öncelikli olarak 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak sadece 65 yaşını doldurmak 65 yaş aylığı alınabileceği anlamına gelmiyor. Yaşlılık aylığının alınabilmesi için kişiye ait herhangi bir sosyal güvencenin bulunmuyor olması da gerekmektedir.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

SGK’dan maaş almamak, sigortalı olarak çalışmıyor olmak ve muhtaçlık sınırı altında gelir düzeyine sahip olmak 65 yaş aylığı alınabilmesi için aranan diğer önemli şartlardır. Tüm bu şartları taşıyan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar için devlet tarafından 65 yaş aylığı bağlanmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu

Yaşlılık aylığı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından alınmaktadır. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da yaşlılık aylığı başvurusu alımı gerçekleştirilir. Yaşlılık aylığı başvurusu yapacak kişilerin 2 adet vesikalık, T.C. kimlik kartı, mal bildirim belgesi, maaş almadığını gösteren belge, fakirlik belgesi, sağlık kurulu raporu ve başvuru dilekçesi şeklindeki evrakların tamamını hazırlaması gerekiyor.