Emekli olmak her çalışanın en büyük hayallerinden birisi de olsa da maalesef bu hayal her zaman gerçeğe dönüştürülemiyor. Çünkü emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)  tarafından belirlenen emeklilik şartlarını sağlamış olmak gerekiyor. Bu şartları sağlayamayan ve emekli olamayanlar için büyük müjde ise SGK’dan geldi. SGK her yıl milyonlarca vatandaşa yaşlılık maaşı bağlamaktadır. Yaşlılık maaşı nedir? Yaşlılık maaşı nasıl alınır sorularının yanıtları haberimizde!

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık aylığı veya diğer adıyla 65 yaş aylığı, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirli kriterler ışığında vatandaşlara verilen destek ödemelerinden birisidir. 65 yaş aylığı süreli değil, devamlılığa sahiptir. Yaşlılık aylığı alınabilmesi için bir kişinin öncelikli olarak 65 yaşını doldurmuş olması ve tabii ki SGK’dan emekli olarak, emekli maaşı almıyor olması gerekmektedir. Bu iki temel şartı sağlayan vatandaşlar yaşlılık aylığı alabilmek için yapılan hak incelemesine katılabilme şansına sahip oluyor.

SGK tarafından verilen yaşlılık aylığı 2022 sayılı Kanun kapsamında 65 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Yaşlılık aylığı bağlanan kişiye yönelik olarak SGK tarafından hizmet akdi ile bir çalışıyor olması durumunda, ilk defa hangi sigorta kolundan sigortalı olduğuna göre değişkenlik göstermektedir.

Ülkemizde 5510 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olanlar için 506 sayılı “Sosyal Sigortalar Kanunu” geçerli olarak değerlendirilir. Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesinde ilk SGK girişi olanlar sigortalılık süresi, prim ödeme ve gün sayısı koşullarını emeklilik yaşı şartı ile bir arada getiriyor olması gerekmektedir. Ayrıca 8 Eylül 1999 itibariyle yaşlılık aylığına hak kazanmış olan kişilere yönelik olarak kadın sigortalılardan 18, erkeklerden 23 yıllık sigortalık süresini doldurmaları talep edilmektedir. Ayrıca 15 yıllık sigortalılık süresinin ve 3.600 prim gün sayısına sahip olunması gerekmektedir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

65 Yaş Aylığı Başvurusu

Türkiye’de SGK tarafından verilen 65 yaş aylığını alabilmek için hak kazanmış olan kişiler başvurularını ikamet ilinde bulunan valilik ve kaymakamlıklar vasıtasıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden SGK 65 yaş aylığı başvurusu yapılabilmektedir. Onaylanan başvurular sonrasında her ay 65 ay maaşı ödemeleri, PTT aracılığıyla tüketicilere ulaştırılıyor.