Doğum sebebiyle çalışma hayatından uzak kalan kadınlara müjde! Doğum borçlanması ile 6 yıla kadar erken emeklilik hayal değil.

Her  çalışanın en büyük hayali emekli olabilmek. Ancak ne yazık ki emeklilik süreleri gitgide uzuyor. Özellikle kadın sigortalılar, doğum sebebiyle bir süre iş hayatından uzaklaşmak zorunda kalabiliyor. Bu süre, kadınların emekliliğini hakedeceği zamanı uzatırken, kadın çalışanlar da emeklilikleri konusunda bir hayli endişeye düşüyor. Kadınların bu endişesi, emeklilik kanununda son yapılan düzenleme ile, doğum borçlanması sayesinde gideriliyor. Peki doğum borçlanması ne anlama geliyor?

Doğum Borçlanması Nedir?

emeklilik 5

Doğum borçlanması, kadınların doğum sebebiyle çalışma hayatından uzak kaldıkları süre için geriye dönük olarak prim ödemesine deniyor.  Anne olduktan sonra çalışma hayatından uzak kalan kadınlar, belli şartları sağlamaları durumunda her çocuk için 2 yıl, toplamda 3 çocuk için 6 yıla kadar borçlanarak erken emekli olma şansı elde edebiliyor.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

sgk 1

Doğum borçlanmasından faydalanabilmek için, söz konusu kadın sigortalının doğumdan önce sigorta girişinin yapılmış olması gerekir. Buna ek olarak doğumdan sonraki 2 yıl boyunca söz konusu kadın sigortalı için bir gün bile prim ödenmemiş olması gerekir. Ayrıca doğum borçlanmasından faydalanabilmek için çocuğun sağ olarak doğması şartı aranır.

Bu şartları yerine getiren kadın sigortalılar, istedikleri herhangi bir zamanda doğum borçlanmasından faydalanarak her çocuk için 2 yıl, en fazla 3 çocuk için toplamda 6 yıl emeklilik sürelerini geri çekme şansını yakalarlar.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanmasından faydalanmak isteyen kadın sigortalının, son olarak çalıştığı yerin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapması mümkün olur. Kamu görevlilerinin ise SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na aynı dilekçe ile başvurarak borçlanma talebini iletmesi gerekir.

Doğum borçlanması talebinde bulunacak kadınların 4/A, 4/B, 4/C farketmeksizin, işlemi yapabilmek için işverenlerinden ya da çalıştıkları kurum ve kuruluştan herhangi bir yazı almaları istenmez. Üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus sureti ve doğum borçlanması formu başvuru için yeterli belgelerdir. Belirtilen koşulları sağlayan kadın çalışanlar, ilgili kurumlara başvurup, hesaplamaların ardından kendilerine bildirilen geriye dönük prim tutarlarını ödedikten sonra erken emekli olarak sevdiklerine vakit ayırabilirler.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!