Emekli olmak herkesin en büyük hayalleri arasında yer alıyor. Yaşlılık döneminde düzenli gelir elde edebileceği, sosyal güvencesinin olduğu yüksek yaşam standartlarına sahip olabilmek herkesin arzusudur. Ancak böyle bir yaşam standardına sahip olabilmek için uzun yıllar, yoğun tempoda ve yorucu bir çalışma hayatı geçirilmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlar bu koşulları sağlayabilmeye engel oluşturabiliyor. Böyle özel durumu olan vatandaşların erken emeklilik alabilmesini sağlayacak malulen emeklilik hakkı bulunuyor. Peki kimler SGK malulen emekli olabiliyor? Ve malulen emeklilik şartları neler?

SGK Malulen Emeklilik Nedir?

SGK malulen emeklilik, Sigortalı çalışanların, çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak çalışamaz durumda olmaları durumunda erken emekli olabilmelerini sağlayan bir haktır. Malulen emeklilik, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sigortalı olarak çalışan ancak sağlık sorunları nedeniyle çalışamaz durumda olan bireylere tanınmış bir haktır. Sigortalı çalışırken geçirdiği sağlık sorunu, iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle çalışamaz duruma gelebiliyor. Malullük oluşturan bu durumda bireyin maddi olarak desteklenmesi için erken emekliliği sağlanıyor. Bu emeklilik yöntemi de malulen emeklilik olarak isimlendirilir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK tarafından malullüğü bulunan bireyler için tanınan malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için bazı şartlar uygulanmaktadır. SGK tarafından belirlenen malulen emeklilik şartlarını sağlayan tüm sigortalı çalışanlar, malulen emeklilikle erken emekli olabilme şansını yakalıyor. Malulen emekli olabilmek için 4A, 4B veya 4C sigorta kollarında en az 10 yıllık hizmet süresinin doldurulmuş olması gerekmektedir.

Sigortalının 10 yıllık hizmet süresi içerisinde minimum 1800 gün prim ödemesi gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan sigortalılar, malullük durumlarını da rapor ile kanıtlamalıdır. Bunun için SGK tarafından onaylanan sağlık kurulları tarafından verilen en az %60 olan güç kaybı yaşadığına dair heyet raporu tebliğ edilmelidir. Raporun düzenlendiği tarihin, sigortalının çalışmaya başlamasından sonraki dönemde düzenlenmiş olması ve raporla birlikte kişinin görevinden ayrılmış olması gerekmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

2022 Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında emekli maaşlarına getirilen düzenleme ile birlikte ciddi artış yaşayan maaşlardan birisi de malulen emekli maaşları oldu. 2022’de malulen emekli olan vatandaşlar, SGK’dan 2.500 TL malulen emekli maaşı alıyor.