Ülkemizdeki kişilerin büyük bir kısmı emekli olmayı bekliyor ancak son çıkan yasalara göre belirli bir yaşa kadar emekli olmanız mümkün değil. 3600 prim gününü tamamlamış bile olsanız yaş sınırına takılarak emekli olamayan binlerce kişi var ancak SGK'nın sunduğu erken emeklilik yöntemleri de bulunuyor. Bu emeklilik yöntemlerinden biri de engelli ya da rahatsızlık geçirmiş vatandaşları ilgilendiriyor. Eğer sizin de en az %60 oranında engelli raporunuz var ve 1800 iş günü ödenmiş priminiz varsa yaşınız kaç olursa anında malulen emekli olabilirsiniz! Bugün sizler için malulen emekliliği araştırdık.

Nasıl Malulen Emekli Olunur?

Malulen emeklilik SGK'nın engelli vatandaşlar için geliştirmiş olduğu bir erken emeklilik sistemi. Bu sistem sayesinde engelli vatandaşlar 10 yıl çalışarak emeklilik hakkını kazanabiliyor. Malulen emekli olmak isteyen kişilerin SGK'nın kabul ettiği rahatsızlıklardan birine sahip olması gerekiyor, ayrıca bu rahatsızlıkla ilgili en az %60 oranında engelli raporunun bulunması gerekiyor, bu raporda ise "çalışamaz" ibaresinin yer alması da aranan şartlar arasında. Eğer sizlerin de bir rahatsızlığı varsa anında SGK Müdürlüklerine başvuru yaparak malulen emekli olabilirsiniz.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Malulen Emeklilik İçin Kabul Edilen Rahatsızlıklar

SGK'nın her rahatsızlığı kabul etmediğini söylemiştik. Malulen emeklilik için kabul edilen rahatsızlıklar şu şekilde sıralanıyor:

  • Siroz ya da tüberküloz gibi karaciğer hastalıkları,
  • Kalp yetmezliği ya da kalp kapakçığı rahatsızlıkları,
  • Metabolizma bozuklukları ve AIDS
  • Görme yetisinin kaybolması ya da azalması, retinaya bağlı oluşan kanamalar,
  • Bazı organ nakilleri (Karaciğer, kalp, akciğer, böbrek)
  • İleri düzeyde bipolar bozukluk ve şizofreni gibi kişinin hayatını, kararlarını ve ruh halini etkileyecek psikolojik rahatsızlıklar,
  • Ölümcül derecede kabul edilen bütün kanser türleri,
  • Epilepsi, demans, beyin tümörleri, parkinson, selebral palsi, MS, zeka geriliği gibi beyin hasarı sonucu oluşan hastalıklar,
  • Denge bozuklukları ve işitme kaybı,
  • Uzuv kaybı (Ampute)

Ne Kadar Emekli Maaşı Alabilirim?

 4A (SSK) ya da 4B (BAĞ-KUR) sigorta türünde malulen emekli olan kişiler en az 1500 TL emekli maaşı alırken 4C (Emekli Sandığı) ile malulen emekli olan kişiler en az 2400 TL maaş alabiliyor.