Yaşlılık Maaşı ya da daha fazla bilinen adıyla “65 Yaş Aylığı” 65 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan, herhangi bir sigorta kuruluşundan emekli olamamış, muhtaç kişilere devlet tarafından ödenen aylık tutardır. İstatistiklere göre giderek yaşlanan Türkiye nüfusu içerisinde, yaşlıların oranı son 5 yıl içerisinde % 5 daha fazla artmış durumda. Günümüzde Yaşlılık Aylığı alan kişi sayısı 835.000 kişiye ulaşmış durumda. Her yıl artış gösteren bu rakam,  sigortalılık oranının artmasına paralel olarak, gelecek yıllarda düşecek gibi görünüyor. Muhtaç durumda bulunan yaşlılara destek amacıyla ödenen Yaşlılık Aylığı ve bu aylık için kaynağın hazinede oluşturduğu ek yük, sürekli tartışma konusu oluyor. Buna karşın sosyal devlet yapısına uygun olarak, her kesimden muhtaçlara devletin el uzatması en doğru yaklaşım.

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

Yaşlılık Aylığı ve benzer muhtaç kişiler için sağlanan destekler, son 10 yılda sürekli artarak devam ediyor. Buna karşın bu desteklerin oluşturduğu yükte artıyor. Bu sebeple bu konular sürekli politika malzemesi oluyor. Buna karşın Yaşlılık Aylığı adı altında sunulan destek, 2022 yılı Ocak Temmuz ayları için yapılan zamla birlikte 1.084 TL olarak belirlenmiş durumda. Açlık sınırının bir hayli altında olan bu desteğin, arttırılması gerektiğine dair de yoğun bir destek bulunuyor. Zamla 1.084 TL olmuş olan 65 Yaş Aylığı, muhtaç durumda olan kişilere verilen bir destek olmakla birlikte, küçük bir destek olmaktan öteye geçemiyor. Bu kişilerin muhtaç konumu, yaşamlarını idame ettirmeleri için en az açlık sınırından aylığa bağlanmalarını gerektiriyor. Dolayısıyla sunulan desteğin yetersiz olduğuna dair sesler giderek daha fazla yükseliyor?

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Yaşlılık Aylığına Nasıl Başvurulur?

65 Yaşını doldurmuş ve muhtaç durumda olduğunu belgeleyebilen herkes, Yaşlılık Aylığı başvurusu yapabilir. Çevrenizde bu durumda olan kişilerin başvurması için yardımda bulunabilirsiniz. Başvurular doğrudan SGK il ve ilçe Müdürlüklerine yapılabiliyor. Bunun yanında kişiye alınacak bir e-devlet şifresi yardımıyla, e-devlet platformu üzerinden de Yaşlılık Aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Yapılan başvurular, başvuru sırasında göre sonuçlandırılıyor ve yapılan ilk ödeme, kişinin ikametine en yakın Ziraat Bankası şubesine gerçekleştiriliyor. Sonraki ödemeler, yine kişiye en yakın PTT şubelerine yapılıyor.