Her sigortalı, erken emekliliğin hayalini kuruyor. Ancak erken emeklilik alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenmiş erken emeklilik şartlarını sağlayanlar için erkenden emekli olabilmek mümkün oluyor. 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar için ise erken emeklilik hakkı tanındı. SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara tanınan erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için aranan şartlar ve diğer detaylarsa haberimizde!

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Hakkı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından mevcut piyasa koşulları kapsamında sigorta ve emeklilik sistemlerinde çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Yapılan bu düzenlemeler oldukça kapsamlı olabildiğinden sigortalıların bazıları için kazanılan hakların kaybedilmesine neden olabiliyor. SGK’da bu hak kayıplarının önüne geçebilmek için belirli şartlara sahip olan kişiler için özel istisnalar tanıyor. Bu istisnalardan birisi de 1999 ve öncesinde SGK girişi olan kişiler için sağlanmış olan erken emeklilik hakkıdır.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Sigorta girişi 1999 ve öncesinde olan sigortalılar, SGK’dan erken emeklilik talep edebiliyor. Ancak bu kişilerin erken emeklilik talebinde bulunabilmesi için öncelikle 1999 ve öncesinde SGK girişinin olması gerekiyor. Ayrıca bu işlemin yanı sıra bu kişilerin SGK tarafından belirlenen diğer hakları da yerine getirmiş olması gerekiyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Şartları

1999 ve öncesinde SGK girişi yani sigorta başlangıcı olanlar bu haktan yararlanabilme şansına sahip olabiliyor. Bu ilk şartı karşılayan kişilerin ayrıca 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması, 10 yıllık prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmaları şartı da aranmaktadır. Ayrıca SGK, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanların söz konusu şartları 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlamış olması şartını da aramaktadır. Belirtilen tarihler arasında erken emeklilik şartlarını tamamlamış olan kişiler, emeklilik yaşı beklemeden erkenden emekli olabilme hakkına sahip olabiliyor.

1999 ve öncesinde sigorta girişi olan kişiler 8 Eylül 1999 tarihinde gerçekleştirilen sigorta ve emeklilik sistemi düzenlemeleriyle düşürülen prim tutarını yüksek olarak ödüyordu. Çünkü 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta prim ödemeleri, asgari ücret tutarının üstündeydi. Bu ödemeler sigortalılara erken emeklilik imkanının yanı sıra alacağı emekli maaşı tutarının da daha yüksek olması gibi ek bir avantaj kazandırıyor.