Sosyal güvenlik sistemimiz, 40’ lı yıllardan sonra büyük bir gelişim gösteren ülkemizde, bir gereklilik ve ihtiyaç haline dönüşmüştü. Bunun üzerine yapılan düzenlemeler ve ihtiyaca göre yeniden yapılan şekillendirmeler, emeklilik ve sigortalılık sistemini 90’ lı yılların başında bir çıkmaza sürüklemişti. Bu durum reform niteliğinde yeni düzenlemelerin yapılmasını gerektirdi ve günümüzdeki sosyal güvenlik sistemi oluşuncaya kadar, özellikle 1999 ve 2008 yıllarında önemli reformlar gerçekleştirildi.

Birçok konuda elde edilen düzenlemelerin yanında, 1999 ile 2008 yılları öncesinde sigortalı olanların, ilk sigortalı olduklarında başka haklara sahip olması sorun haline dönüştü. Özellikle 1999 Eylül ayı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar, yapılan reformlarla birçok hak kaybı yaşadı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, ya da kamuoyunun bildiği kısaltma adıyla EYT’ liler, bu kapsama dahil olan yaklaşık 1 milyon kişiden oluşuyor. Konu hakkında uzun zamandır süren çalışmalar olduğu ve yakın bir tarihte bu konuda bir düzenleme yapılacağı beklentisi oluşmuş durumdaydı. Nihayet beklenen açıklama, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ tarafından yapıldı.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

EYT İçin Müjde Geldi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ ın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ de bir açıklama yaptı. Açıklama da Bakan Bilgin “Türkiye’nin her sosyal meselesi bizim önümüzdedir. Bunların üzerinde çalışıyoruz, bunların üzerinde çözüm yolları üretiyoruz. Formüller buluyoruz. En uygununu tamamladığımız gün, daha önce 3600’de yaptığımız gibi, asgari ücrette yaptığımız gibi, yarın da sözleşmeli personel konusunda dosyayı açtığımda basın mensuplarıyla paylaşacağım. Diğer gün geçici işçiler sorunu var. Onu tamamladığımız gün, onlarla ilgili açıklama yapacağım. EYT var, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım” dedi.

8 Eylül 1999 Öncesi Sigortalılar Asıl EYT’yi Oluşturuyor.

SGK Uzmanı Özgür Kaya, bu sorunun çözümlenmesi için kurulan EYT’ de Çalışma Grubu’ nun birçok formül üzerinde çalıştığını söyledi. Özgür Kaya “Esasında dört buçuk milyon vatandaştan söz ediyoruz ancak 4 buçuk milyon rakamını bulmaz. Yani 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için; bu rakam bir milyon kişiyi aşmaz. Çünkü emeklilikte yaşa takılmak için hizmet yılı ve prim gün sayısını tamamlamak gerekiyor” dedi.