Sosyal güvenlik sistemimiz, yanlış politikalar sonucunda 90’lı yıllarda girdiği kriz nedeniyle birkaç defa gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle yeniden inşa edilmiştir. Bu düzenlemelerle, sigortalılık başlangıcında ki sosyal güvenlik sistemi kanunlarıyla, sonrasındaki değişiklikler nedeniyle çeşitli hak kayıpları yaşanmıştır. Günümüzde EYT olarak da adlandırılan bu kesimi rahatlatmak, yapılan çeşitli düzenlemelerde onlara sonradan sigortalı olanlara göre çeşitli avantajlar sunulmuştur. 8 Eylül 1999 tarihli düzenleme, bu anlamda bu tarihten önce sigortalılık başlangıcı yapmış olan kişilere önemli avantajlar oluşturuyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

1999 Yılı Öncesinde Sigortalı Olanlar, Erken Emeklilik Hakkına Sahip

Buna göre, bu durumdakilere getirilen en önemli hak erken emekli olabilmeleridir. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan bir kişi, 3600 prim günü ödemesi ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olması koşuluyla emekli olabiliyor.
Bu şekilde emekli olan biri, ayrıca 2000 yılı ve sonrasında aynı koşullarla emekli olan kişilerden daha yüksek maaş alıyorlar. Dolayısıyla 1999 yılı ve öncesinde çalışmaya başlayan kişilerin emeklilik maaşları da daha yüksek oluyor.

Bağkur, SSK veya Emekli Sandığı kurumlarının herhangi birinde 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde çalışmaya başlanılması ön koşul. Bununla birlikte 15 yıllık sigortalılık süresi ve prim gün sayısının en fazla 30 Nisan 2008 tarihine kadar tamamlanması koşulu bulunuyor.

1999 Yılı Öncesindeki Sigortalılar Ne Zaman Emekli Olabiliyor

Emekli olabilmek için ödenmiş prim gün sayısı, çalışma yılı ve sigortalılık başlangıç tarihine bağlı değişen yaş koşullarını tamamlamış olmak gerekiyor. Dolayısıyla 1999 yılı öncesinde sigortalı olanlar için de, işe başlama tarihi, hangi yaşta emekli olabileceklerinin belirlenmesini sağlıyor.
Askerlik Borçlanması yapılabiliyor olması, 8 Eylül 1999 tarihinden önce askerlik yapmış olanlar içinde avantaj sağlıyor. Askerlik Borçlanması yapılarak, bu kişiler sigortalılık başlangıç tarihlerini de geri alabiliyorlar.

1999 Yılı öncesinde stajla başlayan sigorta prim ödemeleri, işe başlama sayılmıyor. 1999 Yılı öncesinde işe başlama tarihi, 15 yıllık sigortalılık süresinin tamamlandığı ve 3600 gün prim ödemesinin tamamlandığı tarih, bu durumdaki kişilerin ne zaman emekli olabileceğiniz belirleyen kriterler oluyor.
Kadınlarda doğum borçlanması yoluyla prim sayısı tamamlanabiliyor. Ancak doğum borçlanmasıyla sigortalılık başlangıç tarihi geri alınamıyor.