Emeklilik, herkes için hayatın en önemli hedeflerinden birisidir. Emekli olabilmek için hayatının önemli kısmını çalışarak ve SGK emeklilik şartlarını tamamlamak için uğraşılıyor. Ancak bazı durumlarda verilen emeklerin resmi olarak değerlendirilmemesi emeklilik hakkının alınamamasına neden oluyor. Ev hanımlarının en fazla yaşadıkları sorun olan emekli olamama derdi artık sona eriyor. SGK ev hanımları içinde emekli olabilmenin yolunu açtı!

Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Ev hanımları, hayatın merkezinde ve en önemli sorumlulukları üstlenen kişilerdir. Aldıkları bu sorumluluklarına rağmen emeklilik gibi yaşlılık dönemini güvence altına alacak bir haktan faydalanamıyordur. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik sisteminde yaptığı düzenlemeyle normal bir işte çalışandan farksız ve hatta daha fazla çalışma gerçekleştiren ev hanımlarının emeklilerinin geleceklerine yatırım olmasını sağlıyor. Çünkü artık SGK tarafından yapılan düzenlemeler ile ev hanımları da kolayca erken emekli olabiliyor.

Ev Hanımlarına Vergisiz Esnaflık ve Emeklilik

Ev hanımları günümüz ticaret ve sigorta sisteminde çağa uyum sağlamak amacıyla yapılan düzenlemelerden faydalanabilmektedir. Özellikle sosyal medya ve internet kullanımının popüler hale geldiği günümüzde pek çok ev hanımı evde yaptığı yemeklerini ve el işlerini buradan satıyor. Böylelikle aile bütçesine de destek sağlayabiliyor. Devletin sağladığı “esnaf muafiyet belgesi” ile ev hanımları SGK’ya 24 günlük prim ödemesiyle 30 günlük prim ödemiş gibi sigortalı olarak değerlendirilebiliyor. Böylelikle ev hanımları toplu ödeme yapma gibi bir mali yük altına girmeden de SGK’dan emeklilik alabiliyor.

Ev Hanımlarına İsteğe Bağlı Sigorta ve Emeklilik

Ev hanımlarının emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek emeklilik yöntemlerinden birisi de isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigorta ile ev hanımları isteğe bağlı olarak prim ödeyebiliyor ve emeklilik için prim gün sayısı biriktirebiliyor. Ev hanımlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvuru ile kendi adlarına sigorta prim ödemesini sağlayacak, isteğe bağlı sigortalılık hakkını başlatabilmektedir. Bu hak kapsamında emekli olunabilmesi için 9.000 prim günü şartının tamamlanması gerekiyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Ev hanımlarının daha önce 3.5 yıl çalışmış olmaları durumunda ise 7.200 prim günü şartını tamamlaması yeterli oluyor. Bu koşul sigorta giriş tarihi 1.05.2008 ve öncesi olan sigortalı ev hanımları için 5.400 gün prim ödemesi ve 63 yaş şartları ile emekli olabiliyor.