Devlet tarafından salgın döneminde başlatılan Kira Desteği programı, sonrasında oluşan ekonomik çalkantılı dönemde de farklılaşarak sürüyor. Yeniden planlanan devlet kira desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan kaynakla ödeniyor. Bakanlık Kaymakamlıklarla işleyişte işbirliği yapıyor. Kaymakamlıklar bünyesinde yer SYDV aracılığıyla işlemlerin yürütülmesini sağlıyor.
Bu şekilde belirlenen hak sahiplerine, 48 ay devam eden ve 1.150 liraya varabilen kira desteği sağlanıyor. Kira desteği için başvurular, doğrudan e-devlet platformu üzerinden yapılabildiği gibi, İllerde Valilikleri ilçelerde Kaymakamlıkların bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da yapılabiliyor.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Dar gelirli olan ve hayat pahalılığından etkilenerek kiralarını ödemekte zorlanan tüm vatandaşlar kira desteğinden faydalanabiliyor. Bunun için e-devlet platformu aracılığıyla başvurunuzu yapmanız yeterli oluyor. Kaymakamlıklarda bulunan SYDV aracılığıyla da, dolduracağınız bir formla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Devletin Kira Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor?

Kira desteğine başvurmak isteyenlerin, hane gelirinden kişi başına düşen gelir oranı en büyük önemi taşıyor. Toplam hane gelirinden kişi başına düşen gelir oranı, net asgari ücretin 3’ te 1’ inden az olması gerekiyor. Aynı zamanda destek sigortalı çalışanlara, dul, yetim ve ölüm aylığı alanlara da verilmiyor. Bu koşullara sahip olan herkes kira desteğinden faydalanabiliyor.

Ne Kadar Kira Desteği Veriliyor?

Aylık olarak ödenen kira desteği, yaşanan ile göre değişkenlik gösteriyor. En düşük aylık 650 lira ile en yüksek aylık 1.150 lira arasında kira desteği sağlanıyor. Başvurularını e-devlet üzerinden yapan kişilere, kaymakamlıklar, SYDV işbirliğiyle ulaşıyor. Koşulların doğruluğunun saptanması üzerine, kira desteğinin hak sahibine ulaştırılması sağlanıyor. Başvuru sonrasında birkaç gün süren işlemler, tamamlandıktan sonra kira desteği, hak sahibinin banka hesabına yatırılıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Kira desteği 48 aylık bir dönem için veriliyor. Buna karşın bu süreçte ekonomide yaşananlar ve gelinen duruma göre, uzatılıp uzatılmayacağı şu an belirsiz durumda. Devlet tarafından, sosyal destekler, hem çeşitlendiriliyor, hem tutar olarak arttırılıyor, hem de süreleri uzatılabiliyor. Şu an başvuru yaparak kira desteği alan bir kişinin, 48 aylık süre sonunda yeniden desteği alıp alamayacağı bu süreçte yaşananlara göre belirlenecek.