Bayramın ilk gününde İstanbul’ da yaşanan şiddetli sağanak yağış, Haramidere’ nin taşmasına neden olmuş ve devamında birçok iş yeri ve konut sel felaketine maruz kalmıştı. Özellikle gece geç saatlerde şiddetini arttıran yağış nedeniyle, birçok kişi selden etkilenmiş ve birçoğunun kalacak yer sorunu oluşmuştu. İlk andan itibaren İstanbul Valiliği koordinasyonunda, AFAD ve diğer kuruluşların sel felaketinden etkilenenlere sağladığı destek, felaketin büyümesini önlediği gibi, birçok kişinin zararının da daha az olmasını sağlamıştı.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nunda çalışmalara destek olduğu felaket sonrasında, ertesi gün İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, sel felaketinden etkilenen vatandaşlara, nakit para yardımı yapılacağı açıklanmıştı. Valilikten yapılan açıklama “ Taşkından zarar gören konutlar için 5 bin TL, iş yerleri için 10 bin TL yardım ödemesi yapılmaya başlanmıştır” şeklinde oldu.

Selden Etkilenenlere Ne Kadar Ödenecek?

Bayramın 2. Günü çalışmalar sürerken, İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada “Bayramın 1. günü gece saatlerinde başlayan kuvvetli yağış sonrasında Haramidere’nin taşması nedeniyle Esenyurt ilçemizdeki bazı ev ve işyerlerini su basmıştır. Mahallinde başlatılan Hasar-Zarar Tespit Komisyonu çalışmalarında; Yeşilkent ve Pınar mahalleleri başta olmak üzere 18 mahallede 134 konut, 15 işyeri, 3 fabrika, 1 dernek binası ve 1 caminin su baskınından zarar gördüğü tespit edilmiştir. Gün içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde ev ve işyerlerindeki taşkın suyu ve birikinti temizliği tamamlanmıştır.” denildi. Açıklamaya göre yapılacak incelemeler sonrasında konutlar için 5.000 TL, işyerleri için 10.000 TL nakit para desteği sağlanıyor.

İstanbul Valiliği Açıklaması

Valiliğin açıklamasının devamı şu şekilde oldu; ,”Yapılan incelemelerin ardından; AFAD Başkanlığı ve Esenyurt Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından taşkından zarar gören konutlar için 5 bin TL, iş yerleri için 10 bin TL yardım ödemesi yapılmaya başlanmıştır. An itibariyle 60 konut ve 4 iş yerine ödemeler yapılmış olup, yardım ödemeleri devam etmektedir. Zarar gören konutlarda ikamet edenlerden barınma ihtiyacı bulunan 91 kişi, KYK Mahir İz Erkek Öğrenci Yurdunda misafir edilmiştir. AFAD Başkanlığı koordinasyonunda başlatılan çalışmalar ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlıkları işbirliğiyle sürdürülmektedir.

Türkiye Afet Müdahale Planı Kapsamında taşkınla ilgili çalışmalarda; Arama ve Kurtarma Çalışma Grubunda; İstanbul, Bursa ve Sakarya AFAD İl Müdürlüğü personeli ile 5 JAK Dalgıç, 26 PAK personeli olmak üzere toplam 71 personel ve 18 araç, Beslenme Çalışma Grubunda; İBB 12 personel ve 6 araç, 14 İHH personeli ve 1 araç, 22 Kızılay personeli ve 3 araç olmak üzere 48 personel, 10 araç, Enerji Çalışma Grubunda; BEDAŞ’tan 11 personel ve 4 araç, Sağlık Çalışma Grubunda; İl Sağlık Müdürlüğünden 12 personel ve 3 ambulans, Ulaşım ve Altyapı Çalışma Grubunda; İBB 348 personel ve 116 araç, Esenyurt Belediyesinden 296 personel ve 60 araç, Karayolları Bölge Müdürlüğünden 12 personel ve 6 araç olmak üzere toplam 656 personel ve 182 araç, Hasar-Zarar Tespit Çalışma Grubunda; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden 13, Defterdarlıktan 10, Esenyurt Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfından 19, toplam 32 personel olmak üzere 835 personel ve 217 araç görev yapmaktadır. Bölgede devam edecek hava muhalefetine karşı bütün vatandaşların tedbirli olmaları ve yapılan uyarıları dikkatle takip etmeleri gerekmektedir”