Saç boyası, özellikle de ciltten çıkarması en zor lekelerin başında gelir. Ancak doğru yöntem ve ürünlerle müdahale edildiğinde, saç boyası lekeleri ciltten de kumaştan da kolaylıkla çıkarılabilir. Elbette saç boyama işlemi sırasında öncelikle bu lekelere maruz kalmamak için önlem almak en iyisidir. Ancak bu lekelerden korunamadığınız taktirde, şimdi anlatacağımız yöntemlerle hem cildinizdeki hem de kıyafetlerinizdeki saç boyası lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz!

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Cildinizdeki Saç Boyası Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Saç boyarken ciltte lekelenme olmaması neredeyse imkansız. Ancak bu yöntemlerle cildinizdeki boya lekelerinden hızla kurtulmanız mümkün.

Fırın Soda İçeren Diş Macunu

Fırın soda, saç boyası lekeleri için iyi bir çözümdür. Ancak bu ürünün doğrudan cilde temas etmesi zarar verebilir. Bu nedenle fırın soda içeren bir diş macunu kullanmak en iyi çözüm olacaktır. Birçok diş macunu, beyazlatma etkisi yaratmak adına fırın soda içerir. Fırın soda içeren bir diş macununu, cildinizdeki boya lekelerine sürüp masaj yaparak ovaladığınız taktirde lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı veya Bebe Yağı

Zeytinyağı veya bebek yağı kullanımı özellikle hassas cilde sahip kişiler için en ideal çözümdür. Birkaç damla bebe yağını veya zeytinyağını bir pamuğa döküp, lekeleri silerek saç boyası lekelerine veda edebilirsiniz.

Çamaşır ve Bulaşık Deterjanı Karışımı

Özellikle çamaşır deterjanı, bu tür lekeleri çıkarmak için en ideal ürünlerden biridir ancak bu yöntemleri hassas cilde sahip kişilerin uygulamaması tavsiye edilir. Toz çamaşır deterjanı ile sıvı bulaşık deterjanını macun haline getirip masaj yaparak lekelerin uygulayın. Kısa sürede lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Lav Sabunu

Bu yöntem cildi tahriş etme riski taşısa da saç boyası lekelerinden kurtulmanın en etkili yollarından biri. Lav sabununu elinizde köpürttükten sonra dairesel hareketlerle cildinize birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. Kısa sürede lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Kumaşlardaki Saç Boyası Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Kumaşlardaki saç boyası lekelerinden kurtulmak için, kumaşa uygun bir müdahale gerekir. Birkaç basit yöntemle siz de kumaşlarınıza bulaşan saç boyası lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Islak Mendil

Islak mendilin içerisindeki sıvı asidik ve antibakteriyeldir. Bu güçlü sıvı sayesinde henüz tazeyken bu izleri kumaşınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle deri kumaşlarda bu yöntem oldukça etkilidir.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke yüksek oranda asidik bir çözeltidir ve bu lekelerin baş düşmanıdır. Bu izlerden kurtulmak için kaynar suyun içerisine kumaşınızı alın ve yarım su bardağı beyaz sirkeyi bu suyun içerisine dökün. Bir gece boyunca sirkeli suda giysinizi bekletin. Ardından yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayıp güneşte kurutun. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Karbonat

Leke üzerine bir miktar karbonatı dökün ve beklemeye bırakın. Ardından kumaşı yıkayın.