Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Haziran ayının son günlerine girmemizle birlikte, Kamu çalışanları ve Emekliler için yapılacak Temmuz ayındaki zamla ilgili her konu büyük merakla takip ediliyor. Plan ve Bütçe Komisyonu’ na katılan ve ek bütçe görüşmelerini takip eden Hazine ve Maliye bakanı Nureddin Nebati, yapılacak zamların hangi oranda olacağına dair açıklamalar yaptı. Bakan Nebati; “2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacaktır.” dedi.

Emeklilere En Az % 40 Zam Yapılacak

Bakan Nebati açıklamalarına “Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artış yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz.” Şeklinde devam etti.

Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

Bakan Nebati’ nin açıklamalarının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ de konuyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Haziran ayının son günlerine girilmesiyle birlikte, kaynak konusunda yapılan çalışmalarda hız kazandı. Bakan Bilgin, "Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracak. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanları için mutlaka enflasyon farkının üzerinde zam yapılması için çalışıldığını belirtti. Bakan Bilgin, "Ne gerçekleşirse gerçekleşsin enflasyonun üzerinde, kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda sosyal bir koruma ilave zammı yapacağız" diye devam etti.

Bakan Bilgin ayrıca Asgari ücret konusunda artan zam beklentisi konusuna da değindi. Bakan Bilgin, "Emekçiler şunu bilsinler, Türk devleti söz verdi. Onları enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyonun tahribatını da onaracak. Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız" diyerek devam etti. Asgari ücrete zam konusu önümüzdeki hafta net bir şekilde açıklanacak. Buna karşın henüz zam yapılıp yapılmayacağına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak son açıklamalarla birlikte, zam yapılması beklentisi arttı.