Asgari ücret her yıl bir defa yılbaşında olmak üzere zam yapılan bir yasal düzenlemeye sahipti. Ancak enflasyonun ezici baskısı ve sürekli düşen alım gücü, Temmuz ayında emekliler ve memurlar için yapılan zamla birlikte bu yıl asgari ücret de yeniden düzenlendi. Bununla birlikte hız kesmeyen hayat pahalılığı, bir süre daha alım gücünün düşmesine neden olacak gibi görünüyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Bu belirtiler devlet tarafından da sürekli olarak gözlemleniyor ve sürekli yeni destek paketleri ve iyileştirmeler yapılıyor. Asgari ücretli çalışanlar ve emeklilerin hayat pahalılığından olabilecek en az şekilde etkilenmesine yönelik iyileştirmeler konusunda her gün yeni bir açıklama geliyor. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kayseri FEMAŞ Metal Sanayii İşçileri Buluşma Programı sırasında bu konuda önemli bir açıklama gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Asgari Ücreti Yakından Takip Ediyoruz

Konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadan her kesimden insanımıza verdiğimiz desteklerle ekonominin çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. Hiç kimseyi muhanete muhtaç etmedik. Ekonomi politikalarımızı bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz. Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Üretimi ve yatırımı teşvik ediyoruz” Dedi.

Konuşmanın devamında "Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dünyamız son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntıların birini yaşıyor. Petroldeki aşırı artışın tetiklediği küresel enflasyon insanlığın öncelikli meselelerinden biri haline geldi. Enflasyon oranları son 40-50 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dünyanın geri kalanını sömürerek refah düzeni kuranlar ekonominin gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kaldı. Salgında vatandaşlarını ölüme terk edenler bugün hayat pahalılığı karşısında aynı kayıtsızlığı sergiliyor. Örnek gösterilen devletlerin küresel tehditler karşısında nasıl sağa sola savrulduklarını görüyoruz. Döviz ve enflasyonda görülen tırmanma bu etkilerin başında görülüyor” Dedi.

Yılbaşında Asgari Ücret İçim Yine Gerekeni Yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında asgari ücret konusunda “İstihdamda tarihimizin en büyük rakamı olan 31 milyon sayısına yaklaştık. Tarımdaki yüksek alım fiyatlarıyla çiftçimizin yanında olduğunu gösterdik. Sabit ücretlilerin refahı için tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz. Ocak ayında yüzde 50 artış yapmıştık. Temmuzda memur ve asgari ücretlilerin maaşlarını yeniden düzenledik. Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız. Vatandaşımızdan sabır bekliyorum. Sizlerden destek istiyorum. Bu başarılara en büyük katkıyı sunan şehirlerden biri de Kayseri'dir. Kayseri'de bulunan OSB'lerde 75 bin emekçi kardeşim alın teri döküyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor”. Dedi.

Bu açıklamayla birlikte, asgari ücret konusunda yılbaşında önemli bir iyileştirme olacağı beklentisi de oluştu.