2022 Yılının başından bu yana yaşadığımı olağanüstü ekonomik dalgalanma, özellikle sürekli olarak artan hayat pahalılığı olarak kendisini gösteriyor. Öyle ki yılbaşında yapılan asgari ücret, memur ve emekli aylığı zamları, önceki yılın enflasyon verilerine göre yapılmış ve Şubat ayı çıkmadan önce zamların eridiği bir alım gücü düşmesi yaşanmıştı. Temmuz ayında açıklanan ilk 6 aylık enflasyon sonrasında, emekli aylıklarına yapılan zamlar, süratini kesmeyen enflasyon nedeniyle Ağustos ayına geldiğimiz şu günlerde neredeyse hiç zam yapılmamış gibi olmasına neden oldu.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Haziran ayında en düşük emekli aylığının, iyileştirme adı altında 3.500 TL gibi bir rakama çıkarılması, emeklileri çok sevindirmişti. Buna karşın enflasyon karşısında yapılan bu zamlarda yeterli olamadı. Bu durum Ocak ayında yıllık enflasyonun açıklanmasının ardından yapılacak emekli aylığı zamlarının merakla beklenmeye başlamasına neden oluyor. Yeni yıl için yapılacak zammın da, önceki iki sefer gibi yüksek olması beklentisi var.

En Düşük Emekli Aylığı 6.000 TL Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, devletin çeşitli kademelerinden yapılan açıklamalarda, emekli ve çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği sürekli gündeme geliyor. Yapılan son kabine toplantısı ardından, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada da konuya değinildi.

Tüm bu gelişmeler, Ocak ayında yapılacak emekli aylığı zammının, Temmuz enflasyon oranlarının da açıklanmasının ardından, en düşük emekli aylığı için en az 6.000 TL olacağı yönünde tahminlerin oluşmasına neden oldu.

En Düşük Emekli Aylığı Neden Önemli

Daha önce Ocak ayı için yapılacak zam tahminlerinde uzmanlar, en düşük emekli aylığının 5.000 ile 5.000 TL arasında olacağı yönündeydi. Ancak yaşanan son gelişmeler sonrasında, bu rakamın en az 6.000 TL olacağı konusunda görüşler bildiriliyor.
En düşük emekli aylığının 6.000 TL olması, aynı zamanda yine Ocak ayında yapılacak olan memur maaşı ve asgari ücret zammı içinde, etkili bir kaldıraç etkisi oluşturması söz konusu olacak. Aynı zamanda devlet tarafından yapılan tüm yardımların da bu orandan etkilenmesi söz konusu. Dolayısıyla en düşük emekli aylığının hangi tutarda olacağı, milyonlarca kişiyi etkileyen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Beklentiler, şu anda Ocak ayı için en düşük emekli aylığının 6.000 TL olması yönünde.