Pandemi sürecinin etkisinin getirdiği sınırlamalar, sağlık krizi ve son olarak yaşanan Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte tüm dünyada enflasyon yükselmeye devam ediyor. Ülkemizde de enflasyon rakamlarının sürekli arttığı bu döneme piyasa fiyatları da el yakıyor. Pek çok ürün çok kısa periyotta dahi neredeyse fiyatlarını birkaç kat arttırdı. Peki 2022’de Şubat ve Mart ayında en fazla zamlanan ürünleri hangileri?

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Şubat Mart Aylarının Zam Şampiyonu Karnabahar Oldu

Enflasyon rakamlarını oluşturan piyasalardaki fiyatlar her ay olduğu gibi Şubat ve Mart ayı içinde açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından Şubat ve Mart ayında piyasalarda değişen fiyatlara ilişkin son rakamlar açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Şubat ve Mart aylarında en fazla zammı karnabahar aldı. Karnabahar geçtiğimiz ay içerisinde %88.51 gibi devasa bir zam oranını yakaladı.

Şubat Mart Döneminin En Fazla Zamlanan Ürünleri

Yüksek enflasyon, Ukrayna krizi ve Pandemi derken en fazla etkilenen sektörlerin başında tarım geldi. Sebze ve meyve ürünleri soğuk havalarında tüm bu gelişmelerin üzerine eklenmesiyle adeta el yakar seviyeye geldi. TÜİK tarafından Şubat ve Mart ayına yönelik piyasa fiyatı değerlendirmeleri açıklandı. Buna göre en fazla zam %88.51 ile karnabahara geldi.

İlk sırada bulunan karnabaharın hemen arkasında %79.11’lik zam oranıyla kabak yer alıyor. Üçüncü sırada ise sofraların en temel malzemelerinden domates yer alıyor ki, domatesin zam oranı %53.51 oldu. Karnabahar, kabak ve domates’ten oluşan ilk üçlünün ardından %53.06 ile maydanoz, %49.01 ile kıvırcık, %48.90 ile dolmalık biber, %41.84 ile salatalık ve %40.26 ile ıspanak geliyor.

Temel gıda ürünlerinin dışında yıllık bazda da önemli zamlar gündeme geliyor. Alkollü içecekler ve tütün ürünleri %40.15’e varan yıllık bazdaki rekortmen durumunda bulunuyor. Ayrıca çeşitli mal ve hizmetler %16.44, konut %15.31, eğitim %14.23, sağlık %13.58 ve ulaştırma %11.73 oranında yıllık bazda zam sırlamasını oluşturuyor. Ayrıca Şubat ve Mart ayı baz alındığında TÜİK verilerine göre vapur biletlerine gelen %22.12 oranındaki zamda listede yer alıyor. Yüksek enflasyon ve kur dalgalanmalarına eklenen Ukrayna krizinden kaynaklı ihracat ve ithalat sorunları ve devam eden soğuk hava dalgası Mart ayı sonunda da yeni zamlara kapı aralıyor.